Organizer:
Co-organizers: (Listed in no particular order)
English Radio Drama
Competition
English Radio Drama 2014
2014
English Radio Drama 2013
2013
Radio Drama 2010
2012
English Radio Drama 2011
2011
English Radio Drama 2010
2010
English Radio Drama 2009
2009

The Result Announcement of the 7th English Radio Drama Competition
Posted by Smart Education Charitable Foundation. (June 3, 2015)

The final and prize-giving ceremony of the 7th English Radio Drama Competition for Schools in Hong Kong & Macao was successfully held at the TWGHs Wong Yee Jar Jat Memorial Primary School on May 30, 2015.

11 teams performed their radio drama LIVE in front of our judges and audience. Our judges were very impressed with each team’s excellent performance, with their heartful effort shown in the LIVE presentation.

We hope that all of you have enjoyed the 7th English Radio Drama Competition for Schools in Hong Kong & Macao, and look forward to your active participation again next year. We would also like to take this opportunity to thank all our sponsors for their generosity.

Panel of Judges for the Final: (listed in no particular order)

  • Prof. Lilian Chan, Chief Executive (Hon), Third Age Centre, The Hong Kong Association of Senior Citizens and Director, Perpetual Parents Education Centre
  • Ms. Betty Li, Programme Officer of the Arts and Languages Team, Li Ka Shing Institute of Professional and Continuing Education, Open University of Hong Kong
  • Ms. Kitty Tang, English Panel of N.T.H.Y.K. Tai Po District Secondary School

The followings are the competition results and highlights:





Final results:
Primary Level:
GOLD AWARD St. Paul's Co-educational College Primary School (P003)
  1. Lauren Lam
  2. Laetitia Cheung
  3. Rachel Chu
  4. Victoria Hsu
  5. Aerin Lo
SILVER AWARD Pui Ching Primary School (P095)
  1. Yip Wing Yu
  2. Wong Long Hin
  3. Cheung Tsz Kiu
  4. Wong Long Chi
  5. Lee Yin Lam
BRONZE AWARD TWGHs Wong Yee Jar Jat Memorial Primary School (P173)
  1. Lam Sze Ting Celia
  2. Lau Cheuk Yi
  3. Leung Chun Yui
  4. Tang Pak Po
  5. Wu Lok Yiu
MERIT AWARD Ching Chung Hau Po Woon Primary School (P053)
  1. Hashim Nabeel Khan
  2. Lara Wong
  3. Hermione Tsui Hei Man
  4. Leo Chevrel Hai Yan Kuong
MERIT AWARD Diocesan Boys' School Primary Division (P225)
  1. Herman Li
  2. Jayden Lam
  3. Jonathan Chung
  4. Terence Leung
  5. Li Yung Chi
BEST PERFORMER AWARD Victoria Hsu, St. Paul's Co-educational College Primary School (P003)
MOST POPULAR PERFORMANCE AWARD Ching Chung Hau Po Woon Primary School (P053)
  1. Hashim Nabeel Khan
  2. Lara Wong
  3. Hermione Tsui Hei Man
  4. Leo Chevrel Hai Yan Kuong

Secondary Level:
GOLD AWARD St. Margaret's Co-educational English Secondary & Primary School (S039)
  1. Rian Lourine Villanueva Reyes
  2. Caitlin Mari Escolar Jayme
  3. Alicia Marie Plesich
  4. Yana Fung
  5. Amanda Rachel Bezant
SILVER AWARD King's College (S051)
  1. Su Mulang
  2. Yuen Jethro
  3. Pang Ivo
  4. Pang Ching Yan
BRONZE AWARD Shau Kei Wan East Government Secondary School (S084)
  1. Law Wing Hang
  2. Li Ki Hang
  3. Yan Yin Leong
  4. Ho Ting Wai
MERIT AWARD CCC Ming Yin College (S014)
  1. Cheung Chi Cho
  2. Ip Hong Wang
  3. Choi Hok Hei
MERIT AWARD Christ College (S083)
  1. Ringor Derrick Ishmael B
  2. Yeung Lui Sau
  3. Walker Serenity
  4. Ma Ka Hin
  5. So Wai Lam
MERIT AWARD MKMCF Ma Chan Duen Hey Memorial College (S301)
  1. Yeung Pui Jing, Tyra
  2. Chan Wing, Wayne
  3. Chan Hoi Ting, Heidi
  4. Liu Man Wing, Windy
  5. Jeong Sin Yi, Sabrina
BEST PERFORMER AWARD Alicia Marie Plesich, St. Margaret's Co-educational English Secondary & Primary School (S039)
MOST POPULAR PERFORMANCE AWARD Stewards MKMCF Ma Ko Pan Memorial College (S210)
  1. Li Ho Long
  2. Tung Nga Yi
  3. Liu Wing Yin
  4. Fong Tai Lam

Enquires:
Please contact us at +852 2851 3822 / +853 6261 6000 or email us at Drama@MySmartABC.com if you have any questions.

Supported by: (listed in no particular order)

Finalists have been chosen!
Posted by Smart Education Charitable Foundation (Apr 30, 2015)

It is our pleasure to inform you that our judges have selected the finalists for the competition, and they have been invited to perform LIVE in front of our audience and panel of judges in the final and prize giving ceremony of The 7th English Radio Drama Competition for Schools in Hong Kong & Macau held at TWGHs Wong Yee Jar Jat Memorial Primary School, 言志廳 on May 30, 2015.

Final Competition Details:

Final Competition & Prize Giving Ceremony
The 7th English Radio Drama Competition

Date:May 30, 2015 (Saturday)
Time:14:00 to 18:00
Venue:

TWGHs Wong Yee Jar Jat Memorial Primary School, 言志廳
6/F, 8 Hok Lam Lane,
Tseung Kwan O, Hong Kong

Important notes to finalists

1.Students should arrive no later than 2:00 pm to register. A briefing session will be given to all finalists from 2:15 pm to 2:45 pm. The final competition will commence at 2:50 pm.
2.Students should wear proper school uniform to participate in this event.
3.Students should also email us (Drama@MySmartABC.com) sound effect files in mp3 format they will be using during their drama performance before May 15, 2015. Please make sure to indicate your school name and group number in the email.
4.All sound effect files will be copied onto a laptop provided by us during the final competition. Each team should operate the laptop and play their own sound effects during their performance.
5.Students should also bring their own equipment (if any) for other sound effects they wish to include during their performance.
6.A maximum of 5 microphones will be provided to each team during the competition.
7.Each team will have 1 minute to prepare and setup before their performance, and each team should finish the radio drama performance within 6 minutes (preparation time included).
8.Our panel of judges will evaluate each team’s radio drama performance in these areas:
Content20 marks
Voice projection20 marks
Expressiveness20 marks
Articulation10 marks
Creativity in building characters
through the use of voice
10 marks
Team work and cooperation10 marks
Thoughtful use of sound effects10 marks

Total:100 marks
9.Copyrights of the radio drama scripts, audio files submitted and performance during the final of this competition shall belong to the competition organizer, and they may be edited for publication, marketing and promotional purposes without limitations, further payment or notification.
10.The decisions of the competition organizer on all aspects of this competition are final.

List of finalists: (The list is in accordance with the order of appearance; and the order is randomly assigned)

Team
Code no.
School Team member(s)
Primary

P003

St. Paul's Co-educational College Primary School

Theme: Our Town


  1. Lauren Lam
  2. Laetitia Cheung
  3. Rachel Chu
  4. Victoria Hsu
  5. Aerin Lo

P053

Ching Chung Hau Po Woon Primary School

Theme: A magic hole


  1. Hashim Khan Naboel
  2. Lara Wong
  3. Hermione Tsui Hei Man
  4. Leo Chewel Hai Yan Kuong

P095

Pui Ching Primary School

Theme: Our Town


  1. Yip Wing Yu
  2. Wong Long Hin
  3. Cheung Tsz Kiu
  4. Wong Long Chi
  5. Lee Yin Lam

P173

TWGHs Wong Yee Jar Jat Memorial Primary School

Theme: Hong Kong is a Wonderful Place!


  1. Lam Sze Ting Celia
  2. Lau Cheuk Yi
  3. Leung Chun Yui
  4. Tang Pak Po
  5. Wu Lok Yiu

P225

Diocesan Boys' School Primary Division

Theme: Our Unique Town


  1. Herman Li
  2. Jayden Lam
  3. Jonathan Chung
  4. Terence Leung
  5. Li Yung Chi
Secondary

S014

CCC Ming Yin College

Theme: Our Town


  1. Cheung Chi Cho
  2. Ip Hong Wang
  3. Choi Hok Hei

S039

St. Margaret's Co-educational English Secondary & Primary School

Theme: Our Town


  1. Rian Lourine Villanueva Reyes
  2. Caitlin Mari Escolar Jayme
  3. Alicia Marie Plesich
  4. Yana Fung
  5. Amanda Rachel Bezant

S051

King's College

Theme: Our Town


  1. Su Mulang
  2. Yuen Jethro
  3. Pang Ivo
  4. Pang Ching Yan

S083

Christ College

Theme: Life in the old days


  1. Ringor Derrick
  2. Yeung Lui Sau
  3. Walker Serenity
  4. Ma Ka Hin
  5. So Wai Lam

S084

Shau Kei Wan East Government Secondary School

Theme: Three Hong Kong pigs


  1. Law Wing Hang
  2. Li Ki Hang
  3. Yan Yin Leong
  4. Ho Ting Wai

S301

MKMCF Ma Chan Duen Hey Memorial College

Theme: TKO Past, Present, and Future


  1. Yeung Pui Jing, Tyra
  2. Chan Wing, Wayne
  3. Chan Hoi Ting, Heidi
  4. Liu Man Wing, Windy
  5. Jeong Sin Yi, Sabrina

We would like to thank all contestants for your drama performances and all of you who have voted for the teams. We received a total of 8,000+ votes in just 2 week!

MOST POPULAR PERFORMANCE AWARD WINNER

PRIMARY SECTION

P053

Ching Chung Hau Po Woon Primary School

SECONDARY SECTION

S210

Stewards MKMCF Ma Ko Pan Memorial College

*Notice: the votes have been adjusted after our audit for invalid or double counted votes.

Thank you again for your support, and look forward to a successful final competition.

Please contact us at +852 2851 3822 (Hong Kong) / +853 6261 6000 (Macao) or email us at Drama@MySmartABC.com if you have any questions.

Vote for your favourite radio drama!
Posted by Smart Education Charitable Foundation (Apr 17, 2015)

Thank you again for your support in our 7th English Radio Drama Competition for Schools in Hong Kong & Macao. We have just uploaded the radio drama audio files from the short-listed teams onto our website, and it's time for you to vote!

You can vote for your favourite radio drama for each level. Listen to the radio drama performances from the short-listed teams, and vote! Each person can cast one vote per day for each level. You can vote from now till April 30, 2015 (12:00 noon). The team from each level with the most number of votes will win the "Most Popular Performance" award.

The Most Popular Radio Drama Performance Award will be announced on May 30, 2015 at our final competition and prize giving ceremony. Winners will be invited to the ceremony to receive their trophies.

Cast your vote NOW!

How can you vote?
I don't have an account.
Step 1: To register an account. Simply use your email address as your login name.
Step 2: You will receive an email and you need to validate your account before you can vote.
Step 3: Go back to www.MySmartEDU.com/drama and sign in.
Step 4: Vote for your favourite radio drama.

I have an account already.
Step 1: Sign in.
Step 2: Vote for your favourite radio drama.


Go to:
Primary
(Vote Results)
Secondary
(Vote Results)

Team
Code no.
School Team member(s)
Primary

P003

St. Paul's Co-educational College Primary School

Theme: Our Town


  1. 1
    Lauren Lam
  2. 2
    Laetitia Cheung
  3. 3
    Rachel Chu
  4. 4
    Victoria Hsu
  5. 5
    Aerin Lo

P005

St. Paul's Co-educational College Primary School

Theme: Our Town


  1. 1
    Omar Au
  2. 2
    Jasper Ho
  3. 3
    Winston Tang
  4. 4
    Leanne Jackson
  5. 5
    Yau Man Shun

P053

Ching Chung Hau Po Woon Primary School

Theme: A magic hole


  1. 1
    Hashim Khan Naboel
  2. 2
    Lara Wong
  3. 3
    Hermione Tsui Hei Man
  4. 4
    Leo Chewel Hai Yan Kuong

P062

Carmel Leung Sing Tak Primary School

Theme: Our Town - "Let's demolish old Shun On."


  1. 1
    Nam Ho Yin, Jacky
  2. 2
    Lee Wing Yee, Amy
  3. 3
    Shau Tsz Lam, Anmiko
  4. 4
    Wong Kam Fung, Tommy
  5. 5
    Cheng Kit Ting, Sammi

P095

Pui Ching Primary School

Theme: Our Town


  1. 1
    Yip Wing Yu
  2. 2
    Wong Long Hin
  3. 3
    Cheung Tsz Kiu
  4. 4
    Wong Long Chi
  5. 5
    Lee Yin Lam

P101

Colégio de Santa Rosa de Lima - Secção Inglesa

Theme: Our Town


  1. 1
    Yang Hoi Teng, Eunice
  2. 2
    Campo Silva Sofia, Isabel
  3. 3
    Gorgon, Julianna Maria Glenn David
  4. 4
    Lee Pak Weng, Joan
  5. 5
    Zinampan Nica Mae Ollet

P139

S.K.H. Wei Lun Primary School

Theme: Adventure to the Past


  1. 1
    Ho Cheuk Yin
  2. 2
    Maya Howells
  3. 3
    Lau Pok Yu Audrey
  4. 4
    Ha Men Yung Emily
  5. 5
    Lee Man Ying Angela

P157

G.T. (Ellen Yeung) College (Primary Section)

Theme: Bitter 24


  1. 1
    Adrian Lam
  2. 2
    Audrey Kwong
  3. 3
    Nicole Chan
  4. 4
    Marcel Hui
  5. 5
    Jullian Lam

P162

Carmel Leung Sing Tak Primary School

Theme: Our Town - "Aliens in Kwun Tong"


  1. 1
    Leung Shing Yu, Matco
  2. 2
    Lau Yan Yin, Cherry
  3. 3
    Ge Seun Chi, Ted
  4. 4
    Mak Yee Lam, Minnie
  5. 5
    Ou Lok Yi, Tris

P168

Methodist School

Theme: The Time Machine


  1. 1
    Lau Cheuk Yin
  2. 2
    Yang Yat Hei
  3. 3
    Leung Hoi Ling
  4. 4
    Lee Yin Cheung
  5. 5
    Lo Ho Yin

P171

St. Anthony's School

Theme: Trip to Hong Kong


  1. 1
    Ng Ka Hei
  2. 2
    Cho Sze Wing
  3. 3
    Wong Tsz Yiu

P173

TWGHs Wong Yee Jar Jat Memorial Primary School

Theme: Hong Kong is a Wonderful Place!


  1. 1
    Lam Sze Ting Celia
  2. 2
    Lau Cheuk Yi
  3. 3
    Leung Chun Yui
  4. 4
    Tang Pak Po
  5. 5
    Wu Lok Yiu

P190

P.L.K. Wong Wing Shu Primary School

Theme: What an amazing dream!


  1. 1
    Chan Chun Ho
  2. 2
    Chan Hoi Ying
  3. 3
    Mohammad Saad
  4. 4
    Sze Ching Long
  5. 5
    Wong Yat Pak

P223

Shatin Government Primary School

Theme: A fantastic trip in Hong Kong


  1. 1
    Lai Ka Ming
  2. 2
    Tong Sam
  3. 3
    Lee Pui Ying
  4. 4
    Chung Tsui Ying
  5. 5
    Yau Chun Yan Victoria

P225

Diocesan Boys' School Primary Division

Theme: Our Unique Town


  1. 1
    Herman Li
  2. 2
    Jayden Lam
  3. 3
    Jonathan Chung
  4. 4
    Terence Leung
  5. 5
    Li Yung Chi

P231

Holy Angels Canossian School

Theme: Our Town


  1. 1
    Chan Lai Ying
  2. 2
    Chau Kwan Yiu
  3. 3
    Poon Yin Ching, Denise
  4. 4
    Tang See Wing

P246

International Christian Quality Music Sec. and Pri. School

Theme: Our Town


  1. 1
    Lam Yui Nga Nazarita
  2. 2
    Chiu Tsz Yuet Charis
  3. 3
    Ho Wing Lam Muse
  4. 4
    Chiu Chi Yau Chelsey
  5. 5
    Crang Evan Farl

P252

Po Leung Kuk Chee Jing Yin Primary School

Theme: Have you been to our Food Paradise?


  1. 1
    Pang Yim Wan
  2. 2
    So Sin Yin
  3. 3
    Soo Lok Ki

Secondary

S014

CCC Ming Yin College

Theme: Our Town


  1. 1
    Cheung Chi Cho
  2. 2
    Ip Hong Wang
  3. 3
    Choi Hok Hei

S018

Aberdeen Technical School

Theme: Our Town


  1. 1
    Lai Yung Chun
  2. 2
    Cheung Lon Ho Lonhro
  3. 3
    Ku Chun Hei
  4. 4
    Chan Yui Chit Eugene
  5. 5
    Chui Hon Man

S022

United Christian College

Theme: Time Traveller


  1. 1
    Chu Cho Wa, Angel
  2. 2
    Ho Tsz Ying, Stella
  3. 3
    Li Man Fong, Amy
  4. 4
    Chu Tin Lok, Joshua
  5. 5
    Tam Chun Hei, Henry

S039

St. Margaret's Co-educational English Secondary & Primary School

Theme: Our Town


  1. 1
    Rian Lourine Villanueva Reyes
  2. 2
    Caitlin Mari Escolar Jayme
  3. 3
    Alicia Marie Plesich
  4. 4
    Yana Fung
  5. 5
    Amanda Rachel Bezant

S051

King's College

Theme: Our Town


  1. 1
    Su Mulang
  2. 2
    Yuen Jethro
  3. 3
    Pang Ivo
  4. 4
    Pang Ching Yan

S055

Christian Alliance Cheng Wing Gee College

Theme: Blooming bauhinia


  1. 1
    Wu Po Man
  2. 2
    Pang Chi Lap
  3. 3
    Kwok Ho Lam
  4. 4
    Luk Wing Heng
  5. 5
    Yim Lai Kei

S063

Sing Yin Secondary School

Theme: Our Town


  1. 1
    Chan Wun Yiu
  2. 2
    Ma Kwan Cheuk
  3. 3
    Ng Tsz Kin
  4. 4
    Po Muk Kuen

S083

Christ College

Theme: Life in the old days


  1. 1
    Ringor Derrick
  2. 2
    Yeung Lui Sau
  3. 3
    Walker Serenity
  4. 4
    Ma Ka Hin
  5. 5
    So Wai Lam

S084

Shau Kei Wan East Government Secondary School

Theme: Three Hong Kong pigs


  1. 1
    Law Wing Hang
  2. 2
    Li Ki Hang
  3. 3
    Yan Yin Leong
  4. 4
    Ho Ting Wai

S114

CCC Ming Yin College

Theme: Our Town


  1. 1
    Tse Sum Yi
  2. 2
    Li Ki Yan Apple
  3. 3
    Yeung Tsz Ying
  4. 4
    Yeung Kai Wing

S119

Ning Po College

Theme: Our Town


  1. 1
    Wong Ho Yee
  2. 2
    Lam Sze Chai
  3. 3
    Chu Sze Ka
  4. 4
    Chow Ka Chun
  5. 5
    Kwong Yin Ting

S132

Escola Nossa Senhora de Fátima

Theme: Our Town


  1. 1
    Chio Man Teng
  2. 2
    Lao Ka Man
  3. 3
    Cheang I Man
  4. 4
    Ng Iok Ieng

S136

Heep Yunn School

Theme: OUR TOWN


  1. 1
    Ho Katie Man Yee
  2. 2
    Liu Nicole Cheuk Wai
  3. 3
    Zoe Tsang Suet Yi
  4. 4
    Candace Ng
  5. 5
    Michelle Ho Nga Ying

S177

St. Peter's Secondary School

Theme: Harmony in Diversity


  1. 1
    So Ka Ling
  2. 2
    Cheng Hoi Lam
  3. 3
    Ng Ji Yan
  4. 4
    Cheung Chun Fai
  5. 5
    Cheng Tin Lok

S179

Hou Kong Middle School

Theme: Our town


  1. 1
    Lei Wai Shan
  2. 2
    Qiu Tian Mei
  3. 3
    Ao Wai Lam
  4. 4
    Ieong Hoi Cheng
  5. 5
    Cheang Su Iok

S202

Maryknoll Fathers' School (Secondary Section)

Theme: Hong Kong fifty years from now - Paradise or
Corporation’s puppet state


  1. 1
    Bhandari Swapnil
  2. 2
    Ngan Jirat
  3. 3
    Ngai Tsun Man
  4. 4
    Kwan Wing Yiu
  5. 5
    Heung Ho Yan

S210

Stewards MKMCF Ma Ko Pan Memorial College

Theme: Hong Kong Teenagers Promote Democracy


  1. 1
    Li Ho Long
  2. 2
    Tung Nga Yi
  3. 3
    Liu Wing Yin
  4. 4
    Fong Tai Lam

S223

St. Teresa Secondary School

Theme: The Interview


  1. 1
    Bella Ng Hiu Wai
  2. 2
    Miley Tu Si Yi
  3. 3
    Celia Wong Ka Yan
  4. 4
    Carina Lin Run Qin

S276

Tak Nga Secondary School

Theme: Our Town


  1. 1
    Helen Yu
  2. 2
    Yoyo Li
  3. 3
    Cherry Li
  4. 4
    Crystal Wang
  5. 5
    Kristine Cheung

S285

Pooi To Middle School

Theme: Learning in the Mars


  1. 1
    Yeung Sum Wai
  2. 2
    Hui Nga Man
  3. 3
    Watt Winki
  4. 4
    Wong Wai Tung

S301

MKMCF Ma Chan Duen Hey Memorial College

Theme: TKO Past, Present, and Future


  1. 1
    Yeung Pui Jing, Tyra
  2. 2
    Chan Wing, Wayne
  3. 3
    Chan Hoi Ting, Heidi
  4. 4
    Liu Man Wing, Windy
  5. 5
    Jeong Sin Yi, Sabrina

Phase 1 results are in!!!

Posted by Smart Education Charitable Foundation (16 Mar 2015)

Our judges have selected the following teams to enter Phase 2 of our competition! We are extremely pleased with the quality of your radio drama scripts submitted in Phase 1. Many teams have tied scores, and therefore we are inviting 18 teams in Primary Section and 21 teams in Secondary Section to enter Phase 2 of our competition. They are:

PrimaryTeam CodeSchool
P003St. Paul's Co-educational College Primary School
P005St. Paul's Co-educational College Primary School
P053Ching Chung Hau Po Woon Primary School
P062Carmel Leung Sing Tak Primary School
P095Pui Ching Primary School
P101Colégio de Santa Rosa de Lima - Secção Inglesa
P139S.K.H. Wei Lun Primary School
P157G.T. (Ellen Yeung) College (Primary Section)
P162Carmel Leung Sing Tak Primary School
P168Methodist School
P171St. Anthony's School
P173TWGHs Wong Yee Jar Jat Memorial Primary School
P190P.L.K. Wong Wing Shu Primary School
P223Shatin Government Primary School
P225Diocesan Boys' School Primary Division
P231Holy Angels Canossian School
P246International Christian Quality Music Sec. and Pri. School
P252Po Leung Kuk Chee Jing Yin Primary School

SecondaryTeam CodeSchool
S014CCC Ming Yin College
S018Aberdeen Technical School
S022United Christian College
S039St. Margaret's Co-educational English Secondary & Primary School
S051King's College
S055Christian Alliance Cheng Wing Gee College
S063Sing Yin Secondary School
S083Christ College
S084Shau Kei Wan East Government Secondary School
S114CCC Ming Yin College
S119Ning Po College
S132Escola Nossa Senhora de Fátima
S136Heep Yunn School
S177St. Peter's Secondary School
S179Hou Kong Middle School
S202Maryknoll Fathers' School (Secondary Section)
S210Stewards MKMCF Ma Ko Pan Memorial College
S223St. Teresa Secondary School
S276Tak Nga Secondary School
S285Pooi To Middle School
S301MKMCF Ma Chan Duen Hey Memorial College

Congratulations to the short-listed teams! Confirmation letters of Phase 2 and details have been sent to schools to inform all the short-listed teams. We will also call you in the next few days.

Reminder:
Short-listed teams must submit the 5-minute radio drama (in MP3 format) with the script to us ON OR BEFORE Apr 13, 2015. Audio files can be sent to us via email to Drama@MySmartABC.com

Enquires: Please contact us at +852 2851 3822(Hong Kong) / +853 6261 6000(Macao) or email us at Drama@MySmartABC.com if you have any questions.

The 7th English Radio Drama Competition for Schools in Hong Kong & Macau

Posted by Smart Education Charitable Foundation (8 Jan 2015)

Enrollment is now OPEN! Ready? Action!
Let's create your own radio drama and have a chance to perform LIVE in May 2015!

This competition is organized by Smart Education Charitable Foundation and co-organized by Joint School Information Technology Association and Joint School Campus TV Association. We are also very glad to have the support from Educational Testing Services (ETS), BBC China, DYMO/Mimio, KEA Learning International Ltd, EL2100, Moskigo, NICI and KAWAI.

TOPIC:

“OUR TOWN”

Shine a spotlight on your town and have fun using English in your classroom with the 7th English Radio Drama Competition. Your class will use English-language skills to explain what’s great about your town — in a radio drama program:

Students will be inspired to practice and improve their English language learning skills, take pride in showing off OUR TOWN and work in teams to create amazing radio drama programs! Here are some questions to help your students brainstorm ideas:

 What is special about OUR TOWN?
 What do we want others to know about OUR TOWN?
 What happened in OUR TOWN?
 What do we want to improve in OUR TOWN?
 What will OUR TOWN look like in 50 years?

ELIGIBILITY TO ENTER:

Students attending full-time schools in Hong Kong and Macao are eligible to enter the competition. Students can form a team of no more than 5 members and submit a 5-minute play-script of a radio programme.

Level Grade
Primary P.1 to P.6
Secondary S.1 to S.6

TIMELINE:

PRIZES FOR EACH LEVEL:

 Gold Award
 Silver Award
 Bronze Award

 Merit Award
 Best Performer Award
 Most Popular Performance Award

 

JUDGEMENT CRITERIA FOR RADIO
PLAY-SCRIPT:

 Use of language
 Story plot and its originality
 Creativity in character development

JUDGEMENT CRITERIA FOR RADIO DRAMA:
 Articulation
 Voice projection
 Expressiveness
 Creativity in building characters through the use of voice
 Thoughtful use of sound effects
 Teamwork and cooperation

RULES AND REGULATIONS:

All entrants are allowed to submit one script only.
Groups must consist of no more than 5 students and members of a group must be of the same division as listed.
Any entry with content deemed to be inappropriate or sexually explicit, containing extreme violence and offensive remarks, will be disqualified.
Play-scripts must be of original content, and materials taken from pre-existing scripts by writers who are not part of the group are prohibited. Entrants who fail to comply will be disqualified.
Entrants will be solely responsible for the content and any violations of copyright as a result of posting it.
Entries will not be returned to the contestants.
Acceptance of any prize will constitute the winner’s consent to the use of the winners’ names, likeness, voices, opinions and prize information for promotional purposes in any media, worldwide, without further payment or notification.
Decisions made by the organizer are final on all aspects of the competition.

 

Enquires:
Please contact us at +852 2851 3822 (Hong Kong) / +853 6261 6000 (Macao) or email us at drama@mysmartabc.com if you have any questions.

Supported by: (Listed in no particular order)