Organizer:
English Radio Drama
Competition
English Radio Drama 2019
The 12th
English Radio Drama 2019
The 11th
English Radio Drama 2018
The 10th
English Radio Drama 2017
The 9th
English Radio Drama 2016
The 8th
English Radio Drama 2015
The 7th
English Radio Drama 2014
The 6th
English Radio Drama 2013
The 5th
Radio Drama 2010
The 4th
English Radio Drama 2011
The 3rd
English Radio Drama 2010
The 2nd
English Radio Drama 2009
The 1st
Sponsored by: (Listed in no particular order)

The 13th English Radio Drama Competition

Interviews with Award Winners

Posted by Smart Education Charitable Foundation (Sep 15, 2021)

The final competition and prize giving ceremony of the 13th English Radio Drama Competition for Schools, organized by Smart Education Charitable Foundation and sponsored by SCOLAR, was successfully held via Zoom on June 26, 2021.

Due to the pandemic situation, the live performance of the final has to be held online, but thanks to the great support from principals, teachers, parents and students, the competition continues to receive very positive feedback and participation from schools.

It is our pleasure to interview the award winners of The 13th English Radio Drama Competition, let’s watch the interviews together to learn their winning tactics and compete again next year!

Primary Level:
GOLD AWARD P.L.K. Leung Chow Shun Kam Primary School(P13)
  1. Gao Tsz Ching
  2. Lai Chit Hei
  3. Lo Ching Lim
  4. Wong Ying Lam
  5. Kong Ho Lam
BRONZE AWARD PLK HKTA Yuen Yuen Primary School (P15)
  1. Louis Lee Shing Kwan
  2. Wong Chin Yau
  3. Yau Hau Long
  4. Chui Chloe
  5. Kung Yin Ching, Chloe
Secondary Level:
GOLD AWARD Diocesan Boys' School (S02)
  1. Liu Sing Hey Ryan
  2. Lau Ching Ho
  3. Lau Chung Tak
  4. Low Thue Hei Yin Geoffrey
  5. Hau Chun Heia
SILVER AWARD Carmel Secondary School (S01)
  1. Chiu Ching
  2. Chan Long Ching
  3. Wong Yuet Yi
  4. Chan Yin Leong
MOST POPULAR PERFORMANCE AWARD Hong Kong and Kowloon Chiu Chow Public Association Secondary School (S04)
  1. Vani Lam Wing Hei
  2. Amica Lai Wing Tung
  3. Bernice Lee Wing Kiu
  4. Jelly Chan Cheuk Woon
  5. Polly Ho Yuet Hei
Supported by: (Listed in no particular order)

The Result Announcement of the 13th English Radio Drama Competition

Competition Theme: An Unforgettable Journey

Posted by Smart Education Charitable Foundation (Jun 29, 2021)

The final competition and prize giving ceremony of the 13th English Radio Drama Competition for Schools, organized by Smart Education Charitable Foundation and sponsored by SCOLAR, was successfully held via Zoom on June 26, 2021.

Due to the pandemic situation, the live performance of the final has to be held online, but thanks to the great support from principals, teachers, parents and students, the competition continues to receive very positive feedback and participation from schools. 12 teams were shortlisted as finalists and they are judged by their live performance in the final competition via Zoom. Our judges were very impressed with each team’s creativity and co-ordination despite some teams have to perform at home, far apart from their teammates.

We are pleased to announce that the winner in the Primary Section of the English Radio Drama Competition is P.L.K. Leung Chow Shun Kam Primary School (P13); and the winner in the Secondary Section is Diocesan Boys' School (S02).

We hope that all of you have enjoyed the 13th English Radio Drama Competition for Schools, and look forward to your active participation again next year. We would also like to take this opportunity to thank all our sponsors for their generosity.

Guest of Honor for the Final: (listed in no particular order)

Mr. Kevin Chan, President of Smart Education Co. Ltd., official representative of ETS TOEFL & TOEIC in Hong Kong and Macao

Panel of Judges for the Final: (listed in no particular order)

Dr. Marine Yeung, Assistant Professor, Tung Wah College
Ms. Sharon Wong, Assistant Lecturer, The Chinese University of Hong Kong
Mr. Kristopher Jordan, Center Education Manager, EF English Centers
Ms. Judy Lomas, Senior Teacher, Phoenix Academy

The followings are the competition results and highlights:
Please click on "Event Highlights" for more photos.
Primary Level:
GOLD AWARD P.L.K. Leung Chow Shun Kam Primary School(P13)
  1. Gao Tsz Ching
  2. Lai Chit Hei
  3. Lo Ching Lim
  4. Wong Ying Lam
  5. Kong Ho Lam
SILVER AWARD St. Paul's Co-educational College Primary School (P17)
  1. Wong Zi Chuen Xaco
  2. Tin Sze Jit
  3. Lam Louie Jun-wei
  4. Wong Christian Jake
  5. Yu Hei Tung
BRONZE AWARD PLK HKTA Yuen Yuen Primary School (P15)
  1. Louis Lee Shing Kwan
  2. Wong Chin Yau
  3. Yau Hau Long
  4. Chui Chloe
  5. Kung Yin Ching, Chloe
MERIT AWARD G.T (Ellen Yeung) College (Primary Section) (P08)
  1. Gian Pang Hin Ching
  2. Aubrey Law Hoi Lam
  3. Owen Au Lik Man
  4. Sube Lo Tsz Yiu
  5. Melanie Ma Yui Ching
MERIT AWARD STFA Lee Kam Primary School (P18)
  1. Chau Hiu Tung, Janice
  2. Cheung Yui Hin, Marco
  3. Chow Camilah
  4. Wong Jaden De Zhi
  5. Wong Ching Hei, Melody
MERIT AWARD Fukien Secondary School Affiliated School (P07)
  1. Cheung Wing Yin
  2. Ng Nok Hin
  3. Wong Chun Yuen
  4. Lo Yan Hei
  5. Chan Hoi Yi
BEST PERFORMER AWARD Wong Christian Jake, St. Paul's Co-educational College Primary School (P17)
MOST POPULAR PERFORMANCE AWARD G.T (Ellen Yeung) College (Primary Section) (P08)
  1. Gian Pang Hin Ching
  2. Aubrey Law Hoi Lam
  3. Owen Au Lik Man
  4. Sube Lo Tsz Yiu
  5. Melanie Ma Yui Ching

GOLD AWARD
P.L.K. Leung Chow Shun Kam Primary School
1.Gao Tsz Ching 2.Lai Chit Hei
3.Lo Ching Lim 4.Wong Ying Lam
5.Kong Ho Lam
SILVER AWARD
St. Paul's Co-educational College Primary School
1.Wong Zi Chuen Xaco 2.Tin Sze Jit
3.Lam Louie Jun-wei 4.Wong Christian Jake 5.Yu Hei Tung
BRONZE AWARD
PLK HKTA Yuen Yuen Primary School
1.Louis Lee Shing Kwan 2.Wong Chin Yau
3.Yau Hau Long 4.Chui Chloe
5.Kung Yin Ching, Chloe
Secondary Level:
GOLD AWARD Diocesan Boys' School (S02)
  1. Liu Sing Hey Ryan
  2. Lau Ching Ho
  3. Lau Chung Tak
  4. Low Thue Hei Yin Geoffrey
  5. Hau Chun Heia
SILVER AWARD Carmel Secondary School (S01)
  1. Chiu Ching
  2. Chan Long Ching
  3. Wong Yuet Yi
  4. Chan Yin Leong
BRONZE AWARD St. Margaret's Co-educational English Secondary and Primary School (Secondary Section) (S15)
  1. Ho Matthew
  2. Theng Min Xuan
  3. Ng Pak Ching
  4. Cheng Ming Wai Jacqueline
  5. Kuk Sheung Lam
MERIT AWARD Law Ting Pong Secondary School (S07)
  1. Barrett Phoebe Diane
  2. Lee Sam Eduards Juen Song
  3. Ho Yuen Ting
  4. Hutton Daniel Stephen Duncan
  5. Ramos, Marie Victoria Ocumen
MERIT AWARD Pui Ching Middle School Macau (S12)
  1. Lei In Hei
  2. Kam Man Hin
  3. Tang Hou Fong
  4. Lam Teng Kit
  5. Lio Keng Tou
MERIT AWARD Po Leung Kuk Tang Yuk Tien College (S11)
  1. Cadi Wan Pak Ching
  2. Dora Chan Ching Yin
  3. Icy Tsoi Lok Lam
  4. Isabella Lee Tsz Ying
  5. Wynette Lai Tsz Wing
BEST PERFORMER AWARD Lee Sam Eduards Juen Song, Law Ting Pong Secondary School (S07)
MOST POPULAR PERFORMANCE AWARD Hong Kong and Kowloon Chiu Chow Public Association Secondary School (S04)
  1. Vani Lam Wing Hei
  2. Amica Lai Wing Tung
  3. Bernice Lee Wing Kiu
  4. Jelly Chan Cheuk Woon
  5. Polly Ho Yuet Hei

GOLD AWARD
Diocesan Boys' School
1.Liu Sing Hey Ryan 2.Lau Ching Ho
3.Lau Chung Tak 4.Low Thue Hei Yin Geoffrey
5.Hau Chun Heia
SILVER AWARD
Carmel Secondary School
1.Chiu Ching 2.Chan Long Ching
3.Wong Yuet Yi 4.Chan Yin Leong
BRONZE AWARD
St. Margaret's Co-educational English Secondary and Primary School (Secondary Section)
1.Ho Matthew 2.Theng Min Xuan
3.Ng Pak Ching 4.Cheng Ming Wai Jacqueline
5.Kuk Sheung Lam


Please scan the QR Code (https://forms.gle/Jj3Ze1FDB4Lfq6h58) to complete the survey and thank you for your time! Your answer will help us improve our Radio Drama Competition in the future!

Enquires: Please contact us at +852 2851 3822(Hong Kong) / +853 6261 6000(Macao) or email us at Drama@MySmartABC.com if you have any questions.

Supported by: (Listed in no particular order)

THE 13th ENGLISH RADIO DRAMA COMPETITION 2021
Finalists have been chosen!

Posted by Smart Education Charitable Foundation (Apr 30, 2021)

It is our pleasure to announce that our judges have selected the finalists for the 13th English Radio Drama Competition, held by Smart Education Charitable Foundation. All teams showcased their talent in creating captivating radio dramas with meaningful storytelling. After thorough discussion, the judges have selected 6 teams for each division to enter the final phase!

In view of the pandemic, we have decided to hold the final competition online this year. Finalists are advised to attend the rehearsal via Zoom on May 21 (Fri) so as to better prepare for the final phase.

All finalists will be invited to perform live in the final competition on June 26 (Saturday) via Zoom.

Please see below for further details.

To ensure a smooth process, rehearsals will be held on 21 May 2021 (Friday). All contestants are required to join in so as to better prepare for the competition.

The 13th English Radio Drama Competition
Final Competition Rehearsal

Date:May 21, 2021 (Friday)
Time:Primary: 4PM - 5PM | Secondary: 5PM - 6PM
Format:Zoom Meeting

Final Competition Details:

Final Competition & Prize Giving Ceremony
The 13th English Radio Drama Competition

Date:June 26, 2021 (Saturday)
Time:9:15am to 01:00pm
Format:Zoom Meeting

Important notes to finalists

1.Final Competition: Students should arrive no later than 9:15am to register. A briefing session will be given to all finalists from 9:30am to 10:00am. The final competition will commence at 10am.
2.Students are required to register pre-emptively for the rehearsal session and the final competition.
3.Students should wear proper school uniforms to participate in both the rehearsal and the final event.
4.Each team is responsible for playing and operating their own sound effects, cameras and volume during their performance.
5.Each team will have 1 minute to prepare and setup and have 5 minutes to perform.
6.Each team should finish the radio drama performance within 5 minutes. Once the allotted time is up, students must immediately stop performing.
7.Our panel of judges will evaluate each team’s radio drama performance in these areas:
Content20 marks
Use of articulations20 marks
Expressiveness20 marks
Voice projection20 marks
Team work and cooperation20 marks

Total:100 marks
8.To avoid disturbing the performance, students and audience are advised to remain muted throughout the competition.
9.Competition results rest on the final decision of the Judging Panel and organizer. entrants shall raise no objection. The decisions of the competition organizer on all aspects of this competition are final.
10.No entries, whether selected or not, will be returned.
11.Copyrights of the radio drama scripts, audio files submitted and performance during the final of this competition shall belong to Smart Education Charitable Foundation and they may be edited for publication, marketing and promotional purposes without limitations, further payment or notification.

Awards:

There will be Gold, Silver, Bronze and Merit Awards for each section. Best Performer and Most Popular Performance Award will be announced and awarded during the ceremony. Certificates will also be awarded to all the finalists.

Moreover, we would like to remind everyone that the voting period for your favourite radio drama performance has officially begun and will last from April 30 to May 10. The winners of each section will be invited to attend the final and receive their awards.


List of finalists: (The list is in accordance with the order of appearance; and the order is randomly assigned)

Team
Code
School Team member
Primary School Level

P07

Fukien Secondary School Affiliated School


  1. Cheung Wing Yin
  2. Chan Hoi Yi
  3. Wong Chun Yuen
  4. Lo Yan Hei
  5. Ng Nok Hin

P08

G.T (Ellen Yeung) College (Primary Section)


  1. Gian Pang Hin Ching
  2. Aubrey Law Hoi Lam
  3. Owen Au Lik Man
  4. Sube Lo Tsz Yiu
  5. Melanie Ma Yui Ching

P13

P.L.K. Leung Chow Shun Kam Primary School


  1. Gao Tsz Ching
  2. Lai Chit Hei
  3. Lo Ching Lim
  4. Wong Ying Lam
  5. Kong Ho Lam

P15

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School


  1. Louis Lee Shing Kwan
  2. Wong Chin Yau
  3. Yau Hau Long
  4. Chui Chloe
  5. KUNG YIN CHING, Chloe

P17

St. Paul's Co-educational College Primary School


  1. Wong Zi Chuen Xaco
  2. Tin Sze Jit
  3. Lam Louie Jun-wei
  4. Wong Christian Jake
  5. Yu Hei Tung

P18

STFA Lee Kam Primary School


  1. Chau Hiu Tung, Janice
  2. Cheung Yui Hin, Marco
  3. Chow Camilah
  4. Wong Jaden De Zhi
  5. Wong Ching Hei, Melody
Secondary School Level

S01

Carmel Secondary School


  1. Chiu Ching
  2. Chan Long Ching
  3. Wong Yuet Yi
  4. Chan Yin Leong

S02

Diocesan Boys' School


  1. Liu Sing Hey Ryan
  2. Lau Ching Ho
  3. Lau Chung Tak
  4. Low Thue Hei Yin Geoffrey
  5. Hau Chun Hei

S07

Law Ting Pong Secondary School


  1. BARRETT PHOEBE DIANE
  2. RAMOS, MARIE VICTORIA OCUMEN
  3. HUTTON DANIEL STEPHEN DUNCAN
  4. LEE SAM EDUARDS JUEN SONG
  5. HO YUEN TING

S11

Po Leung Kuk Tang Yuk Tien College


  1. Cadi Wan Pak Ching
  2. Dora Chan Ching Yin
  3. Icy Tsoi Lok Lam
  4. Isabella Lee Tsz Ying
  5. Wynette Lai Tsz Wing

S12

Pui Ching Middle School Macau


  1. Lei In Hei
  2. Kam Man Hin
  3. Tang Hou Fong
  4. Lam Teng Kit
  5. Lio Keng Tou

S15

St. Margaret's Co-educational English Secondary and Primary School (Secondary Section)


  1. Ho Matthew
  2. Theng Min Xuan
  3. Ng Pak Ching
  4. Cheng Ming Wai Jacqueline
  5. Kuk Sheung Lam

Thank you again for your support, and look forward to a successful final competition. Congratulations to all the finalists!

Timeline
April 19, 2021 (Mon) Phase 2- Deadline of the radio drama submission
* Submit a 5-minute radio drama in MP3 format with the script online
* Please email your audio file to drama@mysmartabc.com
April 30, 2021 (Fri) Announcement of the finalist
* 5 teams from each division will perform their radio drama live for a panel of adjudicators and audience
* The lists will be announced on www.mysmartabc.com/drama
April 30, 2021 (Fri) - May 10, 2021 (Mon) Vote for the most popular drama online
* The radio dramas will be uploaded to the website allowing the public to vote for the “Most Popular Performance Award” till May 10, 2021 (Mon) at 12:00 noon at www.mysmartabc.com/drama
May 21, 2021(Fri) Final Competition Rehearsal
Time:
4:00PM-5:00PM (Primary)
5:00PM-6:00PM (Secondary)
Venue: Zoom
Jun 26, 2021 (Sat) Final Competition and Prize Giving Ceremony
Time: 9:15AM-1:00PM
Venue: Zoom

Should you have any enquiries, please feel free to call us at +852 2851 3822 or email us at Drama@MySmartABC.com.


Sponsored by: (Listed in no particular order)

Enjoy Our Contestants’ Radio Drama!

Posted by Smart Education Charitable Foundation (Apr 22, 2021)

Thank you again for your support in our 13th English Radio Drama Competition for Schools. We have just uploaded the radio drama audio files from the short-listed teams onto our website, and it's time for you to enjoy! We would also want to thank our participating teams for submitting their radio dramas, well done! You may now listen to the radio drama performances and vote for your favourite radio drama later from April 30 to May 10, 2021 (12:00 noon)! Each person can cast one vote per day for each level. The team from each level with the most number of votes will win the "Most Popular Performance" award. The Most Popular Radio Drama Performance Award will be announced on May 2021, and winners will be invited to the ceremony on May 2021 to receive their trophies. Stay tuned!

How can you vote?
I don't have an account.
Step 1: To register an account. Simply use your email address as your login name.
Step 2: You will receive an email and you need to validate your account before you can vote.
Step 3: Go back to www.mysmartabc.com/drama and sign in.
Step 4: Vote for your favourite radio drama.

I have an account already.
Step 1: Sign in.
Step 2: Vote for your favourite radio drama.

List of semi-finalists: (The order of the teams is randomly assigned)


Team
Code no.
School Team member
Primary

P01

Buddhist Lim Kim Tian Memorial Primary School




  1. Leung Sin Ki, Angel
  2. Lee Ye Ching Emma
  3. Lee Tsz Ching, Ella

P02

Canossa School (Hong Kong)




  1. Chan Chi Yu
  2. Lee Mei Ying
  3. Wang Ching Ngar
  4. Lam Ching Shun
  5. Ng Cheuk Lam

P03

Castle Peak Catholic Primary School




  1. Liu Yan Sun Nathan
  2. Wong Lok Yee Celestine
  3. Kathlyne Rose Mercado
  4. Liang Chi Hok
  5. Megan Rose Jacinto

P04

Ching Chung Hau Po Woon Primary School




  1. Szeto Tsz Ching
  2. Fung Wing Ka
  3. Hui Hoi Ka
  4. Yeung Lok Zi
  5. Lum Sophie Claire Wai Jing

P05

Colegio Dom Bosco (Yuet Wah)




  1. Wong Pak Hou
  2. Lam Wai Kun
  3. Cheong Hei Long
  4. Soh Su Weng Darius
  5. Si Man Hou

P06

Free Methodist Mei Lam Primary School




  1. Cheung Yan Nam
  2. He Yu Fan
  3. Law Yin Yee
  4. Zeng Ching Tung

P07

Fukien Secondary School Affiliated School




  1. Cheung Wing Yin
  2. Chan Hoi Yi
  3. Wong Chun Yuen
  4. Lo Yan Hei
  5. Kwok Wang Hei Jayden

P08

G.T (Ellen Yeung) College (Primary Section)




  1. Gian Pang Hin Ching
  2. Aubrey Law Hoi Lam
  3. Owen Au Lik Man
  4. Sube Lo Tsz Yiu
  5. Melanie Ma Yui Ching

P09

HKUGA Primary School




  1. Gwendolyn Louise Chau
  2. Serena Chung
  3. Marc Cheng
  4. Michael Lai

P10

Hoi Pa Street Government Primary School




  1. To Tsz Yau
  2. Chiu Yik Hong
  3. Lam Zane
  4. Yin Minyang
  5. Chow Anna Kate

P11

Kowloon City Baptist Church Hay Nien (Yan Ping) Primary School




  1. Ki Sze Sen
  2. Yeung Ting Chi
  3. Chu Ho Ching, Naomi
  4. Jiang Bo Hong
  5. Ching Siu Long

P12

North Point Government Primary School




  1. Kim Ha Bit
  2. Lee Yin Hei
  3. Lam Mone Dek
  4. Wong Tse Hong

P13

P.L.K. Leung Chow Shun Kam Primary School




  1. Gao Tsz Ching
  2. Lai Chit Hei
  3. Lo Ching Lim
  4. Wong Ying Lam
  5. Kong Ho Lam

P14

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School




  1. Chan Shing Hei, Hadrian
  2. Siu, Hiu Tung
  3. Tse Lok Sum Christine
  4. Ho Cheuk Lun, Kayden
  5. Jung Hoi Tung, Hazel

P15

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School




  1. Louis Lee Shing Kwan
  2. Wong Chin Yau
  3. Yau Hau Long
  4. Chui Chloe
  5. KUNG YIN CHING, Chloe

P17

St. Paul's Co-educational College Primary School




  1. Wong Zi Chuen Xaco
  2. Tin Sze Jit
  3. Lam Louie Jun-wei
  4. Wong Christian Jake
  5. Yu Hei Tung

P18

STFA Lee Kam Primary School




  1. Chau Hiu Tung, Janice
  2. Cheung Yui Hin, Marco
  3. Chow Camilah
  4. Wong Jaden De Zhi
  5. Wong Ching Hei, Melody

P19

STFA Lee Kam Primary School




  1. Chow Kin Fung, Jackson
  2. Leung Justin Chun Shek
  3. Choi Tsz Yu, Cherry
  4. Kwok Hoi Ching, Estee
  5. Ho Shing Hei, Angus

P20

The EduHK Jockey Club Primary School




  1. Lia Hamber
  2. Abby Chan
  3. Prashadie Arthanayaka
  4. Abby Tung

Team
Code no.
School Team member
Secondary

S01

Carmel Secondary School




  1. Chiu Ching
  2. Chan Long Ching
  3. Wong Yuet Yi
  4. Chan Yin Leong

S02

Diocesan Boys' School




  1. Liu Sing Hey Ryan
  2. Lau Ching Ho
  3. Lau Chung Tak
  4. Low Thue Hei Yin Geoffrey
  5. Hau Chun Hei

S03

Diocesan Girls' School




  1. Julia Liu
  2. Nicole Tam
  3. Jeanette To
  4. Hebe Yeung
  5. Susan Poon

S04

Hong Kong and Kowloon Chiu Chow Public Association Secondary School




  1. Vani Lam Wing Hei
  2. Amica Lai Wing Tung
  3. Bernice Lee Wing Kiu
  4. Jelly Chan Cheuk Woon
  5. Polly Ho Yuet Hei

S05

Hong Kong Red Cross Princess Alexandra School




  1. Chan Ho Yan
  2. Chow Long Ho
  3. Ho Chun Fung
  4. Wong Ho Ming
  5. Yuen Wing Ki

S06

King's College




  1. Lau Kai Yin Ralph
  2. Chow Chung Him
  3. Law Pak Long
  4. Chan Ho Lam
  5. Wong Kin Sum

S07

Law Ting Pong Secondary School




  1. BARRETT PHOEBE DIANE
  2. RAMOS, MARIE VICTORIA OCUMEN
  3. HUTTON DANIEL STEPHEN DUNCAN
  4. LEE SAM EDUARDS JUEN SONG
  5. HO YUEN TING

S08

Lee Kau Yan Memorial School




  1. Zoey Chan
  2. Sam Chung
  3. Mandy Wong
  4. Jason Wong

S09

Madam Lau Kam Lung Secondary School of MFBM




  1. Sylva Chioma Sheryl
  2. Rai Swastika
  3. Rai Sara
  4. Yuen Pok Yin

S10

MKMCF Ma Chan Duen Hey Memorial College




  1. Chung Cheuk Yin Cackle
  2. Lo Ho Yeung
  3. Sek Tsz Chun Keynu
  4. Ho Long Hin
  5. Cheng Tsz Yiu
  6. Lin Kwan Hung

S11

Po Leung Kuk Tang Yuk Tien College




  1. Cadi Wan Pak Ching
  2. Dora Chan Ching Yin
  3. Icy Tsoi Lok Lam
  4. Isabella Lee Tsz Ying
  5. Wynette Lai Tsz Wing

S12

Pui Ching Middle School Macau




  1. Lei In Hei
  2. Kam Man Hin
  3. Tang Hou Fong
  4. Lam Teng Kit
  5. Lio Keng Tou

S13

Sacred Heart Canossian College




  1. Chan Ho Yan
  2. Li Xin Tao
  3. Ng Ka Wing
  4. O Hoi Man
  5. Tsui Wing Sum

S14

St. Clare's Girls' School




  1. Sara Haise
  2. Zoe Lipert
  3. Danice Agoncillo
  4. Riley Garcia
  5. Margaret Fu

S15

St. Margaret's Co-educational English Secondary and Primary School (Secondary Section)




  1. Ho Matthew
  2. Theng Min Xuan
  3. Ng Pak Ching
  4. Cheng Ming Wai Jacqueline
  5. Kuk Sheung Lam

S16

St. Mary's Canossian College




  1. Lau Cheuk Ying Ella
  2. Lee Hoi Ching Kristy
  3. Mow Yat Nga Ella
  4. Tam Pak Yan Chloe
  5. Yiu Wai Ching Francesca

S17

St. Paul's Secondary School




  1. Iiryss Ho
  2. Adriana Lee
  3. Ingrid Chau
  4. Sophie Li

S18

St. Teresa Secondary School




  1. Ho Pui Chun, Leanna
  2. Lui Yua
  3. Ng Megan
  4. Yiu Mei Mei, Emily

S19

Tseung Kwan O Government Secondary School




  1. Ho Man Ting
  2. Lee Tsoi Tung
  3. Li Yuk Shan
  4. Tsang Wa Fung
  5. Wang Siu Kit

S20

TWGHs Lo Kon Ting Memorial College




  1. Tsang Tsz Yan
  2. Zhang Wing Yee
  3. Zhang Jinxin
  4. Lok Ka Man
  5. Tse Tin Ching

S21

Sheng Kung Hui Choi Kou School (Macau)




  1. Chong Cheok Io
  2. Moussard Esther
  3. Lam Chon In
  4. Wu Jaan
  5. Chan On Nei

Sponsored by: (Listed in no particular order)

THE 13th ENGLISH RADIO DRAMA COMPETITION 2021
Workshops on Script Writing and Voice/Sound Effects

Posted by Smart Education Charitable Foundation (12 Apr 2021)

To help students better prepare for the final round of the competition, Smart Education Charitable Foundation hosted two Radio Drama workshops on April 10th via Zoom. The workshops, conducted by Mr. Kristopher Jordan from EF English Centers, gave insight on how to write narrative effectively, utilize voice acting and sound effects to boost storytelling and engagement. The workshops helped over 150 students understand more about the features of radio drama and the skills that are required to make their performance more presentable and outstanding!

ENG_RADIO_WORKSHOP

We would like to invite contestants to fill out the survey below so that we can improve and organize more interesting events in the future: https://forms.gle/yMQfGztFQ2eCCvLH9

The 13th English Radio Drama Competition
Announcement of semi-finalists entering Phase 2!

Posted by Smart Education Charitable Foundation (23 Mar 2021)

Smart Education Charitable Foundation is excited to announce our Phase 1 results and the teams that can enter the next phase of the 13th English Radio Drama Competition.

This year we received many wonderful entries from our students, and some of them even achieved the same score! We are encouraged by the schools’ active participation in this competition and thus, we have decided to increase the number of shortlisted teams from 15 to 20 for each division.

Thanks to the support from principals, teachers, parents and students, we are able to let students continue to improve their English proficiency through this interesting competition.

Congratulations! Here are the semi-finalists:
Team CodeSchoolTeam Members
Primary (Listed in no particular order)
P01Buddhist Lim Kim Tian Memorial Primary School45 Leung Sin Ki, Angel
6D Lee Ye Ching, Emma
6D Lee Tsz Ching, Ella
P02Canossa School (Hong Kong)6E Chan Chi Yu 6E Lee Mei Ying
6E Wang Ching Ngar 6E Lam Ching Shun
6E Ng Cheuk Lam
P03Castle Peak Catholic Primary School5A Liu Yan Sun Nathan 5B Wong Lok Yee Celestine
5C Kathlyne Rose Mercado 5B Liang Chi Hok
5D Megan Rose Jacinto
P04Ching Chung Hau Po Woon Primary School3A Szeto Tsz Ching 5E Fung Wing Ka
6A Hui Hoi Ka 6B Yeung Lok Zi
6C Lum Sophie Claire Wai Jing
P05Colegio Dom Bosco (Yuet Wah)6B Wong Pak Hou 6B Lam Wai Kun
6B Cheong Hei Long 6B Soh Su Weng Darius
6B Si Man Hou
P06Free Methodist Mei Lam Primary School5A Cheung Yan Nam 5A He Yu Fan
5A Law Yin Yee 5A Zeng Ching Tung
P07Fukien Secondary School Affiliated School4D-3 Cheung Wing Yin 4D-9 Kwok Wang Hei Jayden
5P-2 Chan Hoi Yi 4W-23 Wong Chun Yuen
5D-13 Lo Yan Hei
P08G.T (Ellen Yeung) College (Primary Section)5D Gian Pang Hin Ching 6C Aubrey Law Hoi Lam
6B Owen Au Lik Man 5B Sube Lo Tsz Yiu
5C Melanie Ma Yui Ching
P09HKUGA Primary School3C Gwendolyn Louise Chau 3C Serena Chung
3C Marc Cheng 3B Michael Lai
P10Hoi Pa Street Government Primary School4E To Tsz Yau 5D Chiu Yik Hong
5E Lam Zane 6D Yin Minyang
6E Chow Anna Kate
P11Kowloon City Baptist Church Hay Nien (Yan Ping) Primary School6A Ki Sze Sen 5A Yeung Ting Chi
3D Chu Ho Ching, Naomi 3D Jiang Bo Hong
3D Ching Siu Long
P12North Point Government Primary School4E Kim Ha Bit 6A Lee Yin Hei
6C Lam Mone Dek 6A Wong Tse Hong
P13P.L.K. Leung Chow Shun Kam Primary School6A Gao Tsz Ching 6A Lai Chit Hei
6A Lo Ching Lim 6A Wong Ying Lam
6C Kong Ho Lam
P14PLK HKTA Yuen Yuen Primary SchoolLOH501 Chan Shing Hei, Hadrian LOH524 Siu, Hiu Tung
LOH526 Tse Lok Sum Christine MIZ507 Ho Cheuk Lun, Kayden
MIZ509 Jung Hoi Tung, Hazel
P15PLK HKTA Yuen Yuen Primary SchoolVIS615 Louis Lee Shing Kwan JUM622 Wong Chin Yau
JUM630 Yau Hau Long SHJ606 Chui Chloe
VIS611 KUNG YIN CHING, Chloe
P17St. Paul's Co-educational College Primary School5C Wong Zi Chuen Xaco 5A Tin Sze Jit
5B Lam Louie Jun-wei 5C Wong Christian Jake
5D Yu Hei Tung
P18STFA Lee Kam Primary School4A03 Chau Hiu Tung, Janice 5A02 Cheung Yui Hin, Marco
4D06 Chow Camilah 5B23 Wong Jaden De Zhi
6C23 Wong Ching Hei, Melody
P19STFA Lee Kam Primary School5B05 Chow Kin Fung, Jackson 4C18 Leung Justin Chun Shek
6E07 Choi Tsz Yu, Cherry 5D05 Kwok Hoi Ching, Estee
6A06 Ho Shing Hei, Angus
P20The EduHK Jockey Club Primary SchoolLia Hamber
Abby Chan
Prashadie Arthanayaka
Abby Tung
Secondary (Listed in no particular order)
S01Carmel Secondary School2C Chiu Ching 2C Chan Long Ching
2C Wong Yuet Yi 2D Chan Yin Leong
S02Diocesan Boys' School10G Liu Sing Hey Ryan 9P Lau Ching Ho
9S Lau Chung Tak 8L Low Thue Hei Yin Geoffrey
10L Hau Chun Hei
S03Diocesan Girls' School4Z Julia Liu 1Z Nicole Tam
1W Jeanette To 1U Hebe Yeung
1U Susan Poon
S04Hong Kong and Kowloon Chiu Chow Public Association Secondary School2A Vani Lam Wing Hei 2A Amica Lai Wing Tung
2B Bernice Lee Wing Kiu 2A Jelly Chan Cheuk Woon
1A Polly Ho Yuet Hei
S05Hong Kong Red Cross Princess Alexandra SchoolS4 Chan Ho Yan S4 Chow Long Ho
S4 Ho Chun Fung S4 Wong Ho Ming
S4 Yuen Wing Ki
S06King's College4A Lau Kai Yin Ralph 1D Chow Chung Him
1B Law Pak Long 4B Chan Ho Lam
4B Wong Kin Sum
S07Law Ting Pong Secondary School3S BARRETT PHOEBE DIANE 3S RAMOS, MARIE VICTORIA OCUMEN
3S HUTTON DANIEL STEPHEN DUNCAN 3S LEE SAM EDUARDS JUEN SONG
3S HO YUEN TING
S08Lee Kau Yan Memorial School5B Zoey Chan 5B Sam Chung
5B Mandy Wong 5B Jason Wong
S09Madam Lau Kam Lung Secondary School of MFBM3A Sylva Chioma Sheryl 3A Rai Swastika
3A Rai Sara 3A Yuen Pok Yin
S10MKMCF Ma Chan Duen Hey Memorial College3B Chung Cheuk Yin Cackle 5C Lo Ho Yeung
3C Sek Tsz Chun Keynu 3B Ho Long Hin
5C Cheng Tsz Yiu 3B Lin Kwan Hung
S11Po Leung Kuk Tang Yuk Tien College3D Cadi Wan Pak Ching 3D Dora Chan Ching Yin
3D Icy Tsoi Lok Lam 3D Isabella Lee Tsz Ying
3D Wynette Lai Tsz Wing
S12Pui Ching Middle School Macau5B Lei In Hei 5B Kam Man Hin
5E Tang Hou Fong 5B Lam Teng Kit
5B Lio Keng Tou
S13Sacred Heart Canossian College3F Chan Ho Yan 3F Li Xin Tao
3F Ng Ka Wing 3F O Hoi Man
3F Tsui Wing Sum
S14St. Clare's Girls' School4A Sara Haise 4B Zoe Lipert
4B Danice Agoncillo 4B Riley Garcia
5L Margaret Fu
S15St. Margaret's Co-educational English Secondary and Primary School (Secondary Section)4C Ho Matthew 4C Theng Min Xuan
4C Ng Pak Ching 5B Cheng Ming Wai Jacqueline
5B Kuk Sheung Lam
S16St. Mary's Canossian College1A Lau Cheuk Ying Ella 1A Lee Hoi Ching Kristy
1A Mow Yat Nga Ella 1A Tam Pak Yan Chloe
1A Yiu Wai Ching Francesca
S17St. Paul's Secondary School4B Iiryss Ho 4E Adriana Lee
3D Ingrid Chau 3D Sophie Li
S18St. Teresa Secondary SchoolS.1 Ho Pui Chun, Leanna S.1 Lui Yua
S.1 Ng Megan S.1 Yiu Mei Mei, Emily
S19Tseung Kwan O Government Secondary School5D Ho Man Ting 5D Lee Tsoi Tung
5D Li Yuk Shan 5D Tsang Wa Fung
5D Wang Siu Kit
S20TWGHs Lo Kon Ting Memorial College2B Tsang Tsz Yan 2A Zhang Wing Yee
3B Zhang Jinxin 3B Lok Ka Man
3A Tse Tin Ching
S21Sheng Kung Hui Choi Kou School (Macau)2C Chong Cheok Io 2E Moussard Esther
2E Lam Chon In 2C Wu Jaan
2C Chan On Nei

Congratulations to the short-listed teams! Confirmation letters of Phase 2 and details have been sent to schools to inform all the short-listed teams. You will also be notified by phone in the next few days.

Note: Please help ensure that your students submit the 5-minute radio drama (in MP3 format) with the script to us ON OR BEFORE Apr 19, 2021 (Mon). Files can be sent to us via email to Drama@MySmartABC.com.

Enquires: Please contact us at +852 2851 3822(Hong Kong) / +853 6261 6000(Macao) or email us at Drama@MySmartABC.com if you have any questions.

The team codes are assigned randomly.

Sponsored by: (Listed in no particular order)

THE 13th ENGLISH RADIO DRAMA COMPETITION 2021
Workshops on Script Writing and Voice/Sound Effects

Posted by Smart Education Charitable Foundation (March 5, 2021)

Thanks to the support from principals, teachers, parents and students, our Radio Drama Competition has entered Phase 2! We are encouraged by the schools’ active participation, and that students may continue to improve their English proficiency through this interesting competition. This year we are delighted to have Mr. Kristopher Jordan join us from EF English Centers, who is a Center Education Manager as well as an award winning opera singer and actor, to conduct this year’s workshop. We are now writing to cordially invite your students to attend our workshops on script writing and voice/sound effects training via Zoom:

IMPORTANT NOTES:

  • All semi-finalists MUST attend the training session.
  • When teams join the training session, please make sure they use their team number and school name as the participant name.

About the competition:
☆The 13th English Radio Drama Competition is organized by Smart Education Charitable Foundation.
☆This competition is also sponsored by (listed in no particular order) The Standing Committee on Language Education & Research (SCOLAR), ETS TOEIC, TOEFL Junior, TOEFL ITP, KEA Learning International Ltd, EF English Centers, NICI Asia Ltd and 4M.
☆The final competition and prize giving ceremony is tentatively scheduled to be on May 29, 2021 via Zoom.
☆Reminder: Please help ensure that your students submit the 5-minute radio drama (in MP3 format) with the script to us ON OR BEFORE April 19, 2021. Files can be sent to us via email to Drama@MySmartABC.com.

We would also be grateful if you could reply to our invitation email at Drama@MySmartABC.com to confirm your students’ attendance OR scan the QR code to register for the workshop on or before April 9, 2021.

Please visit our website www.mysmartabc.com/drama for more details. Should you have any questions, please feel free to call us at 2851 3822 or email us at Drama@MySmartABC.com.

We look forward to seeing your students on April 10 at 10:00AM (Primary School Section) / 11:30AM (Secondary School Section).

Sponsored by: (Listed in no particular order)

Posted by Smart Education Charitable Foundation. (January 6, 2021)

IMPORTANT: Change of deadline for the 13th English Radio Drama Competition

In light of the continued suspension of face-to-face classes as announced by the Education Bureau on Jan 4, Smart Education Charitable Foundation has taken a decision to extend our application date for the 13th Radio Drama Competition 2021.

The application deadline, originally scheduled for Jan 8, 2021, will be extended to Feb 23, 2021 (Tue). We hope that this arrangement will better suit teachers and participants alike and students can have ample time to prepare for the competition. We look forward to your creative scripts!

Timeline
February 23, 2021 (Tue) Deadline of application
Phase 1- Script submission deadline

* Please email your scripts to drama@mysmartabc.com.

Please be advised of the following schedule adjustment and in case of enquiries, please feel free to contact us at +852 2851 3822 or email us at drama@mysmartabc.com.

Posted by Smart Education Charitable Foundation. (October 20, 2020)

The 13th English Radio Drama Competition for Schools


The topic this year for all participating teams is:
An Unforgettable Journey
There is always a place or journey that we go which will change our lives forever. What will yours be, and where will you go? Take us on your journey and share your unforgettable experience!

Students will be inspired to practice and improve their English language learning skills, take pride in showing off their expression in teams to create amazing radio drama programs!

ELIGIBILITY TO ENTER: Students attending full-time schools in Hong Kong are eligible to enter the competition. Students can form a team of no more than 5 members and submit a 5-minute play script of a radio drama program, with the above theme.
Level
Primary
Secondary
Grade
P.1 to P.6
S.1 to S.6
Timeline
February 23, 2021 (Tue) Deadline of application + Phase 1- Script submission deadline
* Please email your scripts to drama@mysmartabc.com
March 23, 2021 (Tue) Announcement of the 30 semifinalists (15 from each division)
* The lists will be announced on www.mysmartabc.com/drama
Late March/Early April 2021 (TBD) Workshop on Script Writing and Voice Training for the semifinalists
April 19, 2021 (Mon) Phase 2- Deadline of the radio drama submission
* Submit a 5-minute radio drama in MP3 format with the script online
* Please email your audio file to drama@mysmartabc.com
April 30, 2021 (Fri) Announcement of the finalist
* 5 teams from each division will perform their radio drama live for a panel of adjudicators and audience
* The lists will be announced on www.mysmartabc.com/drama
Phase 3- Vote for the most popular drama online (April 30 - May 10, 2021)
* The radio dramas will be uploaded to the website allowing the public to vote for the “Most Popular Performance Award” till May 10, 2021 (Mon) at 12:00 noon at www.mysmartabc.com/drama
May 2021
(Date and venue TBD)
Final Competition and Prize Giving Ceremony

RULES AND REGULATIONS:
  • All entrants are allowed to submit one script only.
  • Groups must consist of no more than 5 students and members of a group must be of the same division as listed.
  • Any entry with content deemed to be inappropriate or sexually explicit, containing extreme violence or offensive remarks will be disqualified.
  • Play scripts must be of original content, and materials taken from pre-existing scripts by writers who are not part of the group are prohibited. Entrants who fail to comply will be disqualified.
  • Entrants will be solely responsible for the content and any violations of copyright as a result of posting it.
  • Entries will not be returned to the contestants.
  • Acceptance of any prize will constitute the winner’s consent to the use of the winners’ names, likeness, voices, opinions and prize information for promotional purposes in any media, worldwide, without further payment or notification. Decisions made by the organizer are final on all aspects of the competition.
  • Any replacements of entrant in groups, extra certificates will not be given.

PRIZES FOR EACH LEVEL:
  • Gold Award with HK$2,000 Cash Coupon
  • Silver Award with HK$1,500 Cash Coupon
  • Bronze Award with HK$1,000 Cash Coupon
  • Merit Award
  • Best Performer Award
  • Most Popular Performance Award

JUDGEMENT CRITERIA FOR RADIO PLAY SCRIPT:
  • Content
  • 40%
  • Use of language and grammar
  • 20%
  • Creativity in story plot and character development
  • 20%
  • Expressiveness
  • 20%

    JUDGEMENT CRITERIA FOR RADIO DRAMA:
  • Content
  • 20%
  • Creativity in story plot and character development
  • 10%
  • Narrative skills
  • 10%
  • Expressiveness
  • 20%
  • Use of articulations
  • 10%
  • Voice projection
  • 10%
  • Thoughtful use of sound effects
  • 10%
  • Teamwork and cooperation
  • 10%




    Please scan the QR Code to apply online.

    Highlights from previous years’ English Radio Drama Competition:
    http://www.MySmartABC.com/drama2020

    Enquires: Please contact us at 2851 3822 if you have any enquiries.


    Sponsored by: (Listed in no particular order)