Organizer:
English Radio Drama
Competition
English Radio Drama 2019
The 11th
English Radio Drama 2018
The 10th
English Radio Drama 2017
The 9th
English Radio Drama 2016
The 8th
English Radio Drama 2015
The 7th
English Radio Drama 2014
The 6th
English Radio Drama 2013
The 5th
Radio Drama 2010
The 4th
English Radio Drama 2011
The 3rd
English Radio Drama 2010
The 2nd
English Radio Drama 2009
The 1st

Enjoy Our Contestants’ Radio Drama!
Posted by Smart Education Charitable Foundation (Apr 23, 2019)

Thank you again for your support in our 11th English Radio Drama Competition for Schools. We have just uploaded the radio drama audio files from the short-listed teams onto our website, and it's time for you to enjoy! We would also want to thank our participating teams for submitting their radio dramas, well done! You may now listen to the radio drama performances and vote for your favourite radio drama later from April 29 to May 6, 2019 (12:00 noon)! Each person can cast one vote per day for each level. The team from each level with the most number of votes will win the "Most Popular Performance" award. The Most Popular Radio Drama Performance Award will be announced on May 6, 2019, and winners will be invited to the ceremony on May 11, 2019 to receive their trophies. Stay tuned!

The Final Competition and Prize Giving Ceremony of the 11th English Radio Drama Competition for Schools:

When:Saturday, May 11 2019
1400-1730 English Radio Drama Competition (Final & Prize Giving Ceremony)
Where:

Chiang Chen Studio Theatre, The Hong Kong Polytechnic University

List of semi-finalists: (The order of the teams is randomly assigned)


Team
Code no.
School Team member
Primary

P01

Aplichau Kaifong Primary School

Theme: S.O.S


  1. Monica
  2. Cherry
  3. Paco
  4. Khushpreet
  5. Sheldon

P02

CNEC Lui Ming Choi Primary School

Theme: Grit


  1. Ng Wai Lam
  2. Ng Kit Lun Jeff
  3. Siu Wing Yiu
  4. Tam Ka Yan
  5. Chan Chun Ting

P03

Ma Tau Chung Government Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Pun Chak Wai
  2. Beric
  3. Ko Hiu Ching
  4. Cheng Lik To
  5. Chan Tung Pui

P04

Macau Sam Yuk Middle School (Primary Section)

Theme: S.O.S


  1. Mesina, Ana Micaela Cassandra Mariano
  2. Pang Hoi Kiu
  3. Tam Cheng Ian Fina
  4. Obcena Hannah Sophia David
  5. Lee Hoi Cheng Elvina

P05

S.T.F.A. Ho Yat Tung Primary School

Theme: S.O.S


  1. Chan Pak Hei
  2. Lai Ching Ho
  3. Choong Shing Hei
  4. Lui Long Yin
  5. Wong Hei Tung

P06

St.Paul's Co-Educational College Primary School

Theme: S.O.S


  1. Chan Alicia Hiu Lui
  2. Lin Wei Xin
  3. Lee Hoi Kiu

P07

W F Joseph Lee Primary School

Theme: S.O.S


  1. Chiu Ho Chun
  2. Praseed Pavana
  3. Chan Hei Lam
  4. Hsiao Tsz Yuen
  5. Wu Fung Lin

P08

Buddhist Lim Kim Tian Memorial Primary School

Theme: S.O.S


  1. Tang Wai Man, Raymond
  2. Chow Uen Ching, Angela
  3. Lee Sheung Yuet, Eric
  4. Chan Yuet Mei, Kammy
  5. Fung Man Him, Wright

P09

Carmel Leung Sing Tak School

Theme: S.O.S


  1. Kuang Shing Ngai
  2. Tang Yuk Tung
  3. Yang Yin Ho
  4. Yu Tsz Ching
  5. Lam Sze Ue

P10

Ching Chung Hau Po Woon Primary School

Theme: S.O.S


  1. Li Juan Yi Jason
  2. Hui Hoi Ka
  3. Yeh Yuhao
  4. Rivera Tala Maia
  5. Chan Hoi Lam

P11

Evangel College

Theme: S.O.S


  1. Tse Matthew
  2. Li Yau
  3. Cheung O Long
  4. Li Yan Yuet

P12

Hong Kong Student Aid Society Primary School

Theme: S.O.S


  1. Oliver Chan Ka
  2. Yoyo Wu
  3. May Zhang
  4. Oscar Li Hei
  5. Paper Jiang

P13

Marymount Primary School

Theme: S.O.S


  1. Lee Pui Wing Adeline
  2. Lee Pui Yan Beatrice

P14

Pui Ching Primary School

Theme: S.O.S


  1. Theo Tam On Heng

P15

SKH Kei Wing Primary School

Theme: S.O.S


  1. Fung Chun Man
  2. Ma Ho Yiu
  3. Qin David Man Yu
  4. Ren Sing Fai
  5. Sit Wan Hei

P16

S.T.F.A Lee Kam Primary School

The Dragonslayer


  1. Siu Yui Ching Vera
  2. So Ching Nga Angelina
  3. Cheung Aidan
  4. Lim Cheuk Nam Jasper
  5. Yu Hon Ki Adrian

P18

Stewards Pooi Kei Primary School

Theme: Grit


  1. Law Lok Ching

Team
Code no.
School Team member
Secondary

S01

YPICA Lee Lim Ming College

Theme: S.O.S.


  1. Rose Flaminiano
  2. Yasmi Gurung
  3. Khushi Gurung
  4. Anisha Rai
  5. Rejan Rana

S02

Wah Yan College, Kowloon

Theme: S.O.S.


  1. Kwan Tsz Fung
  2. Fong Tsz Ching
  3. Wong Yui Kiu
  4. Cheuk Sum King Duncan
  5. Pun Ching

S03

St. Margaret’s Co-educational English Secondary and Primary School

Theme: Survival


  1. Kuk Sheung Lam Cody
  2. Bajaj Sasha
  3. Bezant Stephanie
  4. Mohnani Bhavin
  5. Patricio Gabrielle

S04

Pentecostal School

Theme: S.O.S.


  1. Ying Fuk Tsan
  2. To King Yeung
  3. Lam Ho Himn
  4. Ho Tsun Yip
  5. Fung San Hung

S05

St. Paul's Secondary School

Theme: GRIT


  1. Yvonne Chan
  2. Anson Leung
  3. Iiryss Ho
  4. Kristen Moy
  5. Alison Wong

S06

St. Teresa Secondary School

Theme: S.O.S.


  1. Chan Cheuk Laam, Christy
  2. Lee Wing Yan, Isabella
  3. Wong Tsoi Ying Kelly
  4. Fong Cathy
  5. Man Lok Ting Rachel

S07

Queen's College Old Boys' Assocation Secondary School

Theme: S.O.S.


  1. Siu Man Hei
  2. Shi Chun Yu
  3. Huang Jie
  4. Li Ka Chun
  5. Lo Chun Nga

S08

St. Francis' Canossian College

Theme: How We Beat The Werewolves


  1. Cheng Yee Man
  2. Leung Yee Lee
  3. Luk Zi Yun Bertha
  4. Wong Lok Lam Gladys
  5. Wong Wing

S09

Tack Ching Girls' Secondary School

Theme: S.O.S.


  1. Bibi Maryam
  2. Lai Ka Ying
  3. Lei JiaWen
  4. Lin Hoi Yan Vivian
  5. Yeung Tsoi Yi

S10

Marymount Secondary School

Theme: S.O.S.


  1. Ngan Yuet Sheung Jacqueline
  2. Lau Naomi

S11

Hong Kong Chinese Women's Club College

Theme: S.O.S.


  1. Kay Ka Man
  2. Leung Hoi Ying
  3. Wong Sin Kiu
  4. Chan Ying Chi
  5. Sze Tsz Yan

S12

Macau Pooi To Middle School

Theme: S.O.S.


  1. Ku Man Cheng
  2. Chong Ieng Ieng
  3. Chan Chon Long
  4. Fong Weng
  5. Wong Chan U

S14

Fukien Secondary School

Theme: S.O.S.


  1. Carol Kotto Ying
  2. Amy Kwok
  3. Becky Lam
  4. Emily Qian
  5. Kitty Choi

S15

Hou Kong Middle School (Macau)

Theme: S.O.S.


  1. Tina Huang
  2. Tabitha Yan
  3. Nastasia Zhang
  4. Daisy Tian
  5. Shady Zhang

S16

Our Lady of Fatima Girls' School

Theme: A Day on a Desert Island


  1. Ma Meng In
  2. Chu Hoi I
  3. Li Yu Shi
  4. LOU CHONG I
  5. Ma Meng In

S17

Christian Alliance S C Chan Memorial College

Theme: S.O.S.


  1. Au Chun Lam
  2. Kan Chung Hei
  3. Lam Yee Nga
  4. Wu Lai Sze
  5. Yeung Lok Yi

S18

Ma Kam Ming Ma Chan Duen Hey Memorial College

Theme: S.O.S.


  1. Cheung Ho Tim
  2. Lin Kwan Hung Hugo
  3. Sek Tsz Chun Keynu
  4. Ho Long Hin Cleve
  5. Lo Long Kan Kalo

Sponsored by: (Listed in no particular order)

The 11th English Radio Drama Competition 2019
Phase 1 results are in!!!

Posted by Smart Education Charitable Foundation (18 Mar 2019)

Congratulations! Smart Education is excited to announce our phase 1 results and the teams that can enter the next phase of our Radio Drama Competition. We are overwhelmed with the schools’ active participation in this competition- 465 teams from nearly 190 schools submitted their drama scripts in Phase 1 of the competition! Thank you so much for your active participation.

Team CodeSchoolTeam Members
Primary (Listed in no particular order)
P01Aplichau Kaifong Primary School5B Monica 5B Cherry
4B Paco 5A Khushpreet
4B Sheldon
P02CNEC Lui Ming Choi Primary School6A Ng Wai Lam 6A Ng Kit Lun Jeff
6A Siu Wing Yiu 6A Tam Ka Yan
6A Chan Chun Ting
P03Ma Tau Chung Government Primary School5A Pun Chak Wai 6A Beric
6B Ko Hiu Ching 6D Cheng Lik To
5A Chan Tung Pui
P04Macau Sam Yuk Middle School (Primary Section)5B Mesina, Ana Micaela Cassandra Mariano
5B Pang Hoi Kiu 5B Tam Cheng Ian Fina
5B Obcena Hannah Sophia David
5A Lee Hoi Cheng Elvina
P05S.T.F.A. Ho Yat Tung Primary School5A Chan Pak Hei 5A Lai Ching Ho
5B Choong Shing Hei 5B Lui Long Yin
5C Wong Hei Tung
P06St.Paul's Co-Educational College Primary School6D Chan Alicia Hiu Lui 6C Lin Wei Xin
6A Lee Hoi Kiu
P07W F Joseph Lee Primary School5A Chiu Ho Chun 5A Praseed Pavana
5B Chan Hei Lam 5C Hsiao Tsz Yuen
5D Wu Fung Lin
P08Buddhist Lim Kim Tian Memorial Primary School6E Tang Wai Man 6D Chow Uen Ching
6D Lee Sheung Yuet 5D Chan Yuet Mei
4E Fung Man Him
P09Carmel Leung Sing Tak School6T Kuang Shing Ngai 6T Tang Yuk Tung
6T Yang Yin Ho 6T Yu Tsz Ching
6T Lam Sze Ue
P10Ching Chung Hau Po Woon Primary School3B Li Juan Yi Jason 4A Hui Hoi Ka
5A Yeh Yuhao 5C Rivera Tala Maia
6A Chan Hoi Lam
P11Evangel College6A Tse Matthew 6B Li Yau
6C Cheung O Long 6D Li Yan Yuet
P12Hong Kong Student Aid Society Primary School4E Oliver Chan Ka 5A Yoyo Wu
5A May Zhang 4A Oscar Li Hei
5C Paper Jiang
P13Marymount Primary School5A Lee Pui Wing Adeline
5B Lee Pui Yan Beatrice
P14Pui Ching Primary School6C Theo Tam On Heng
P15SKH Kei Wing Primary School5A Fung Chun Man 5A Ma Ho Yiu
5A Qin David Man Yu 5A Ren Sing Fai
5A Sit Wan Hei
P16S.T.F.A Lee Kam Primary School6D Siu Yui Ching Vera 5A So Ching Nga Angelina
5A Cheung Aidan 4C Lim Cheuk Nam Jasper
5C Yu Hon Ki Adrian
P17SKH Wei Lun Primary School5A Mak Lillie 5B Santoro Sisely
5C Ho Amber 5C Lai Sasha
5A Gowda Eashan
P18Stewards Pooi Kei Primary School6B Law Lok Ching
Secondary (Listed in no particular order)
S01YPICA Lee Lim Ming College4B Rose Flaminiano 4B Yasmi Gurung
4B Khushi Gurung 4B Anisha Rai
4B Rejan Rana
S02Wah Yan College, Kowloon3W Kwan Tsz Fung 3Y Fong Tsz Ching
3Y Wong Yui Kiu 3W Cheuk Sum King Duncan
3Y Pun Ching
S03St. Margaret’s Co-educational English Secondary and Primary School4B Kuk Sheung Lam Cody 4C Bajaj Sasha
4C Bezant Stephanie 4C Mohnani Bhavin
4C Patricio Gabrielle
S04Pentecostal School4D Ying Fuk Tsan 4D To King Yeung
4D Lam Ho Himn 4D Ho Tsun Yip
4D Fung San Hung
S05St. Paul's Secondary School5C Yvonne Chan 2C Anson Leung
2D Iiryss Ho 2C Kristen Moy
2D Alison Wong
S06St. Teresa Secondary SchoolS5 Chan Cheuk Laam, Christy S5 Lee Wing Yan, Isabella
S5 Wong Tsoi Ying Kelly S5 Fong Cathy
S5 Man Lok Ting Rachel
S07Queen's College Old Boys' Association Secondary School3A Siu Man Hei 3A Shi Chun Yu
3A Huang Jie 3A Li Ka Chun
3A Lo Chun Nga
S08St. Francis' Canossian College4C Cheng Yee Man 4C Leung Yee Lee
4C Luk Zi Yun Bertha 4C Wong Lok Lam Gladys
4C Wong Wing
S09Tack Ching Girls' Secondary School4A Bibi Maryam 4A Lai Ka Ying
4A Lei JiaWen 4A Lin Hoi Yan Vivian
4A Yeung Tsoi Yi
S10Marymount Secondary School4B Ngan Yuet Sheung Jacqueline
4D Lau Naomi
S11Hong Kong Chinese Women's Club College5A Kay Ka Man 5C Leung Hoi Ying
4D Wong Sin Kiu 5C Chan Ying Chi
4D Sze Tsz Yan
S12Macau Pooi To Middle School5A Ku Man Cheng 5A Chong Ieng Ieng
2A Chan Chon Long 2A Fong Weng
2A Wong Chan U
S13Sing Yin Secondary School4C Ngai Michael 4C Lau Wan Him
4C Liang Chung Yat
S14Fukien Secondary School5A Carol Kotto Ying 4A Amy Kwok
4A Becky Lam 4A Emily Qian 4A Kitty Choi
S15Hou Kong Middle School (Macau)1J Tina Huang 1J Tabitha Yan
1J Nastasia Zhang 1I Daisy Tian
1I Shady Zhang
S16Our Lady of Fatima Girls' School2P Ma Meng In 2R Chu Hoi I
2R Li Yu Shi 2R LOU CHONG I
2S Ma Meng In
S17Christian Alliance S C Chan Memorial College5C Au Chun Lam 5C Kan Chung Hei
5C Lam Yee Nga 5C Wu Lai Sze
5C Yeung Lok Yi
S18Ma Kam Ming Ma Chan Duen Hey Memorial College1B Cheung Ho Tim 1B Lin Kwan Hung Hugo
1B Sek Tsz Chun Keynu 1B Ho Long Hin Cleve
1B Lo Long Kan Kalo

Congratulations to the short-listed teams! Confirmation letters of Phase 2 and details have been sent to schools to inform all the short-listed teams. You will also be notified by phone in the next few days.

Note: Please help ensure that your students submit the 5-minute radio drama (in MP3 format) with the script to us ON OR BEFORE Apr 15, 2019. Files can be sent to us via email to Drama@MySmartABC.com.

Enquires: Please contact us at +852 2851 3822(Hong Kong) / +853 6261 6000(Macao) or email us at Drama@MySmartABC.com if you have any questions.

The team codes are assigned randomly.

Sponsored by: (Listed in no particular order)

Posted by Smart Education Charitable Foundation. (September 14, 2018)

The 11th English Radio Drama Competition for Schools

This year’s topics:
1. Grit 2. S.O.S.

Participating teams can choose a topic from the following:

1. Grit
Do you know what grit is and why it is important to us? Share your ideas with us in the format of a radio drama!
2. S.O.S.
Imagine you are stuck in a cave with limited resources, what would you and your team members do to survive?
Students will be inspired to practice and improve their English language learning skills, take pride in showing off their expression in teams to create amazing radio drama programs!

ELIGIBILITY TO ENTER: Students attending full-time schools in Hong Kong are eligible to enter the competition. Students can form a team of no more than 5 members and submit a 5-minute play script of a radio drama program, with one of the above 2 themes.
Level
Primary
Secondary
Grade
P.1 to P.6
S.1 to S.6
Timeline
January 18, 2019 (Fri) Deadline of application
February 18, 2019 (Mon) Phase 1- Scripts submission deadline
* Please upload your scripts to vcontest.mysmartedu.com.cn or email to drama@mysmartabc.com
March 18, 2019 (Mon) Announcement of the 30 semifinalists (15 from each division)
* The lists will be announced on www.mysmartabc.com/drama and vcontest.mysmartedu.com.cn
April 15, 2019 (Mon) Phase 2- Deadline of the radio drama submission
* Submit a 5-minute radio drama in MP3 format with the script online
* Please upload your audio file to vcontest.mysmartedu.com.cn or email to drama@mysmartabc.com
April 29, 2019 (Mon) Announcement of the finalist
* 5 teams from each division will perform their radio drama live for audience and a panel of adjudicators.
* The lists will be announced on www.mysmartabc.com/drama and vcontest.mysmartedu.com.cn
Phase 3- Vote for the most popular drama online (April 29 - May 6, 2019)
* The radio dramas will be uploaded to the website allowing the public to vote for the “Most Popular Performance Award” till May 6, 2019 (Mon) at 12:00 noon at www.MySmartABC.com/drama
May 11, 2019 (Sat) Final Competition and Prize Giving Ceremony
- Venue: Chiang Chen Studio Theatre, The Hong Kong Polytechnic University
- Address: The Hong Kong Polytechnic University, Hung Hom, Kowloon, Hong Kong
- Time: 2:00p.m. - 5:30p.m.

RULES AND REGULATIONS:

All entrants are allowed to submit one script only.
Groups must consist of no more than 5 students and members of a group must be of the same division as listed.
Any entry with content deemed to be inappropriate or sexually explicit, containing extreme violence or offensive remarks will be disqualified.
Play scripts must be of original content, and materials taken from pre-existing scripts by writers who are not part of the group are prohibited. Entrants who fail to comply will be disqualified.
Entrants will be solely responsible for the content and any violations of copyright as a result of posting it.
Entries will not be returned to the contestants.
Acceptance of any prize will constitute the winner’s consent to the use of the winners’ names, likeness, voices, opinions and prize information for promotional purposes in any media, worldwide, without further payment or notification. Decisions made by the organizer are final on all aspects of the competition.
For a substitution of entrants in a group, extra certificates will not be given.

PRIZES FOR EACH LEVEL:

 Gold Award with HK$2,000 Cash Coupon
 Silver Award with HK$1,500 Cash Coupon
 Bronze Award with HK$1,000 Cash Coupon
 Merit Award
 Best Performer Award
 Most Popular Performance Award


JUDGEMENT CRITERIA FOR RADIO PLAY SCRIPT:

Content 40%
Use of language and grammar 20%
Creativity in story plot and character development 20%
Expressiveness 20%

JUDGEMENT CRITERIA FOR RADIO DRAMA:

Content 20%
Creativity in story plot and character development 10%
Narrative skills 10%
Expressiveness 20%
Use of articulations 10%
Voice projection 10%
Thoughtful use of sound effects 10%
Teamwork and cooperation 10%




Highlights from previous years’ English Radio Drama Competition:
http://www.MySmartABC.com/drama

 

Enquires: Please contact us at 2851 3822 if you have any enquiries.

Sponsored by: (Listed in no particular order)