Organizer:
English Radio Drama
Competition
English Radio Drama 2017
2017
English Radio Drama 2016
2016
English Radio Drama 2015
2015
English Radio Drama 2014
2014
English Radio Drama 2013
2013
Radio Drama 2010
2012
English Radio Drama 2011
2011
English Radio Drama 2010
2010
English Radio Drama 2009
2009

The Results Announcement of the 10th English Radio Drama Competition
Posted by Smart Education Charitable Foundation. (May 14, 2018)

The final and prize-giving ceremony of the 10th English Radio Drama Competition for Schools in Hong Kong & Macao was successfully held at Tsung Tsin Primary School and Kindergarten on May 12, 2018.

This year, our theme is "A day in the life of an elderly home". Hong Kong and Macao are well known for their perfect blend of different cultures. Everyone has unique possibilities and opportunities.

11 teams performed their radio drama LIVE in front of our judges and audience in our final. Our judges were very impressed with each team’s excellent performance, and they all showcased their team work and creativity. We are pleased to announce that the winner of English Radio Drama Competition for the Primary Section is S.T.F.A. Lee Kam Primary School; and the winner of the Secondary Section is St. Teresa Secondary School.

We hope that all of you have enjoyed the 10th English Radio Drama Competition for Schools in Hong Kong & Macao, and look forward to your active participation again next year. We would also like to take this opportunity to thank all our sponsors for their generosity.

Guest of Honor for the Final: (listed in no particular order)

Mr. Kevin Chan,President of Smart Education Co. Ltd. and Official Representative of ETS in Hong Kong / Macao and South China
Ms. Jo Zhang,Senior Manager, China National Publication Import & Export Corporation Guangzhou Branch

Panel of Judges for the Final: (listed in no particular order)

Ms. Faryn Lee,Principal Language Instructor of Hotel and Tourism Institute/ Chinese Culinary Institute/ International Culinary Institute, Vocational Training Council
Ms. Sharon Wong,Lecturer cum Language Centre Officer, Caritas Institute of Higher Education
Ms. Kelsey Zhang,Academic Director, Modern International Education, powered by TAL

The followings are the competition results and highlights:

S.T.F.A. Lee Kam Primary School

Gold Award (Primary Section):
S.T.F.A. Lee Kam Primary School

St. Teresa Secondary School

Gold Award (Secondary Section):
St. Teresa Secondary School

St. Paul's Co-educational College Primary School

Best Performer Award (Primary Section):
St. Paul's Co-educational College Primary School
Lo King Yiu Geoffrey

Best Performer Award (Secondary Section):
Heep Yunn School Chui Anabel Bebe

Po Leung Kuk Wong Wing Shu Primary School

Most Popular Performance Award (Primary Section):
Po Leung Kuk Wong Wing Shu Primary School

Heep Yunn School

Most Popular Performance Award (Secondary Section):
Heep Yunn School

all

Thumbs up! See you again next year!



Final results:
Primary Level:
GOLD AWARD S.T.F.A. Lee Kam Primary School (P002)
  1. Chan Ching Lam, Catherine
  2. Siu Yui Ching, Vera
  3. Yip Hoi Yan, Po
  4. Cheng Cheung Fung, Tac
  5. Yu Hon Ki, Adrian
SILVER AWARD St. Paul's Co-educational College Primary School (P003)
  1. Tang Kwan Kiu Valerie
  2. Chu Ching Yin Annika
  3. Lo King Yiu Geoffrey
  4. Leung Sake Jitt Cedric
BRONZE AWARD Stewards Pooi Kei Primary School (P004)
  1. Fong Ka Ki
  2. Kwok Yan Wing Hannah
  3. Chen Tsz Yui
  4. Ng Sin Yiu
  5. Ng Kwan Yiu
MERIT AWARD International Christian Quality Music Secondary and Primary School (P001)
  1. Lynn Abigail Yee-Ka
  2. Chan Pak Long
  3. Lee Ho Yu
  4. Lee Pak Ning
  5. Tam Si Zit
MERIT AWARD Po Leung Kuk Wong Wing Shu Primary School (P005)
  1. Chan Ka Yu
  2. Chong Tan Yau
  3. Lam Kwan Nam
  4. Huang Jess Cheuk Yi
  5. Tihai Chi Kwo
BEST PERFORMER AWARD Lo King Yiu Geoffrey, St. Paul's Co-educational College Primary School (P003)
MOST POPULAR PERFORMANCE AWARD Po Leung Kuk Wong Wing Shu Primary School (P005) 
  1. Chan Ka Yu
  2. Chong Tan Yau
  3. Lam Kwan Nam
  4. Huang Jess Cheuk Yi
  5. Tihai Chi Kwo

Secondary Level:
GOLD AWARD St. Teresa Secondary School (S006)
  1. Cheng Sin Yu Abbie
  2. Fong Yan Kwan Nicole
  3. Chan Cheuk Wing Rita
  4. Lee Cho Ki Jenny
  5. Xing Jie Cora
SILVER AWARD Creative Secondary School (S002)
  1. Lauren Marie Young
  2. Ng Zoe Zer Yinn
  3. Sean Michael Porteous
  4. Tang Edith Hoi Ling
  5. Yau Summer Chi Sum
BRONZE AWARD Heep Yunn School (S004)
  1. Lau Jessie
  2. Wu Hoi Ching
  3. Chui Anabel Bebe
  4. Kwok Yip Ching
MERIT AWARD Clementi Secondary School (S001)
  1. Leung Suet Yi
  2. Ng Kai Hing
  3. Yim Sau Ching
  4. Li Ka Chun
  5. Yau Ho Lung
MERIT AWARD Hou Kong Middle School (Macao) (S003)
  1. Ye Ya Wen Winnie
  2. Lei Hon Lam Alvin
  3. Xiao Ze Jun Christan
  4. Ng Chi In Vera
  5. Fong Ka Wai Billy
MERIT AWARD Ma Kam Ming Charitable Foundation Ma Chan Duen Hey Memorial College (S005)
  1. Lo Sze Ki, Carmen
  2. Chan Dik Fung, Matthew
  3. Chan Lok To, Lucas
  4. Ng Yuen Ling
  5. Tsui Chi Kin, Ken
BEST PERFORMER AWARD Chui Anabel Bebe, Heep Yunn School (S004)
MOST POPULAR PERFORMANCE AWARD Heep Yunn School (S004)
  1. Lau Jessie
  2. Wu Hoi Ching
  3. Chui Anabel Bebe
  4. Kwok Yip Ching

Enquires:
Please contact us at +852 2851 3822 / +853 6261 6000 or email us at Drama@MySmartABC.com if you have any questions.

Supported by: (listed in no particular order)

Finalists have been chosen! Vote for your favourite radio drama!
Posted by Smart Education Charitable Foundation (Apr 30, 2018)

It is our pleasure to inform you that our judges have selected the finalists for the competition, and they have been invited to perform LIVE in front of our audience and panel of judges in the final and prize giving ceremony of The 10th English Radio Drama Competition for Schools in Hong Kong & Macau held at hall of Tsung Tsin Primary School and Kindergarten on May 12, 2018.

You may now listen to the radio drama performances and may vote for your favourite radio drama from April 30 to May 7, 2018 (12:00 noon)! Each person can cast one vote per day for each level. The team from each level with the most number of votes will win the "Most Popular Performance" award. The Most Popular Performance Award will be announced on May 7, 2018, and winners will be invited to the ceremony to receive their trophies.

Final Competition Details:

Final Competition & Prize Giving Ceremony
The 10th English Radio Drama Competition

Date:May 12, 2018 (Saturday)
Time:09:00 to 13:00
Venue:Hall, Tsung Tsin Primary School and Kindergarten
Address:

58 Tai Po Road, Kowloon, Hong Kong

Important notes to finalists

1.Students should arrive no later than 9:00am to register. A briefing session will be given to all finalists from 9:00 am to 9:30 am. The final competition will commence at 9:30 am.
2.Students should wear proper school uniform to participate in this event.
3.Students should also email us (Drama@MySmartABC.com) the sound effect files in mp3 format which they will be using during their drama performance before May 7, 2018. Please make sure to indicate your school name and group number in the email.
4.All sound effect files will be copied onto a laptop provided by us during the final competition. Each team should operate the laptop and play their own sound effects during their performance.
5.Students should also bring their own equipment (if any) for other sound effects they wish to include during their performance.
6.A maximum of 5 microphones will be provided to each team during the competition.
7.Each team will have 1 minute to prepare and setup before their performance, and each team should finish the radio drama performance within 6 minutes (preparation time included).
8.Our panel of judges will evaluate each team’s radio drama performance in these areas:
Content20 marks
Voice projection20 marks
Expressiveness20 marks
Articulation10 marks
Creativity in building characters
through the use of voice
10 marks
Team work and cooperation10 marks
Thoughtful use of sound effects10 marks

Total:100 marks
9.Copyrights of the radio drama scripts, audio files submitted and performance during the final of this competition shall belong to the competition organizer, and they may be edited for publication, marketing and promotional purposes without limitations, further payment or notification.
10.The decisions of the competition organizer on all aspects of this competition are final.

How can you vote?
I don't have an account.
Step 1: To register an account. Simply use your email address as your login name.
Step 2: You will receive an email and you need to validate your account before you can vote.
Step 3: Go back to www.mysmartabc.com/drama2018 and sign in.
Step 4: Vote for your favourite radio drama.

I have an account already.
Step 1: Sign in.
Step 2: Vote for your favourite radio drama.


Go to:
Primary
(Vote Results)
Secondary
(Vote Results)

List of finalists: (The list is in accordance with the order of appearance; and the order is randomly assigned)

Team
Code
School Team member
Primary School Level

P13

International Christian Quality Music Secondary and Primary School

Theme: Spreading Love isn’t Difficult


  1. Lynn Abigail Yee-Ka
  2. Chan Pak Long
  3. Lee Ho Yu
  4. Lee Pak Ning
  5. Tam Si Zit

P14

STFA Lee Kam Primary School

The Elderly Home and the Destroyerbot


  1. Leung Fung, Nate
  2. Siu Yui Ching, Vera
  3. Yip Hoi Yan, Po
  4. Cheng Cheung Fung, Tac
  5. Yu Hon Ki, Adrian

P17

St. Paul's Co-educational College Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Tang Kwan Kiu Valerie
  2. Chu Ching Yin Annika
  3. Lo King Yiu
  4. Geoffrey
  5. Leung Sake Jitt Cedric

P18

Stewards Pooi Kei Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Fong Ka Ki
  2. Hannah Kwok
  3. Chan Tsz Yui
  4. Ng Sin Yiu
  5. Ng Kwan Yiu

P20

Po Leung Kuk Wong Wing Shu Primary School

Theme: Back In Time


  1. Chan Ka Yu
  2. Chong Tan Yau
  3. Lam Kwan Nam
  4. Huang Jess Cheuk Yi
  5. Tjhai Chi Kwo
Secondary School Level

S01

Clementi Secondary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Leung Suet Yi
  2. Ng Kai Hing
  3. Yim Sau Ching
  4. Li Ka Chun
  5. Yau Ho Lung

S02

Creative Secondary School

Theme: Our love, our passion, our hometown!


  1. Lauren Young
  2. Zoe Ng
  3. William Smith
  4. Edith Tang
  5. Owen Weame

S03

Escola Hou Kong (Secundário)

Theme: A Perfect Day in Dream


  1. Winnie
  2. Stone
  3. Christian
  4. Vera
  5. Billy

S05

Heep Yunn School

Theme: The Key to a Priceless Treasure


  1. Lau Jessie
  2. Wu Hoi Ching
  3. Chui Anabel Bebe
  4. Kwok Yip Ching

S12

Ma Kam Ming Charitable Foundation Ma Chan Duen Hey Memorial College

Theme: The Countdown


  1. Lo Sze Ki, Carmen
  2. Chan Dik Fung, Matthew
  3. Chan Lok To, Lucas
  4. Ng Yuen Ling
  5. Tsui Chi Kin, Ken

S21

St. Teresa Secondary School

Theme: Visiting Grandma


  1. Cheng Sin Yu Abbie
  2. Fong Yan Kwan Nicole
  3. Chan Cheuk Wing Rita
  4. Lee Cho Ki Jenny
  5. Xing Jie Cora

Enjoy Our Contestants’ Radio Drama!
Posted by Smart Education Charitable Foundation (Apr 30, 2018)

Thank you again for your support in our 10 th  English Radio Drama Competition for Schools in Hong Kong & Macao. We have just uploaded the radio drama audio files from the short-listed teams onto our website, and it's time for you to enjoy! We would also want to thank our participating teams for submitting their radio dramas, well done! You may now listen to the radio drama performances and vote for your favourite radio drama later from April 30 to May 7, 2018 (12:00 noon)! Each person can cast one vote per day for each level. The team from each level with the most number of votes will win the "Most Popular Performance" award. The Most Popular Radio Drama Performance Award will be announced on May 7, 2018, and winners will be invited to the ceremony on May 12, 2018 to receive their trophies. Stay tuned!

List of semi-finalists: (The order of the teams is randomly assigned)


Team
Code no.
School Team member
Primary

P02

Macao Sam Yuk Middle School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Matilda De Sarss
  2. Hans Gabnel Obcens
  3. Siton Jack
  4. Henry Pandamadi
  5. Alessandria Venise Carbnell

P03

St. Margaret's Co-educational English Secondary & Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Johal, Nirman Kaur
  2. Ngai Ming Pui Janice
  3. Yip Paris
  4. To, Yan Ying Yvonne
  5. Liu Sum Yee Zoe

P04

STFA Lee Kam Primary School

Theme: Super Santa Club


  1. Chan Ching Lam, Catherine
  2. Liu Ching Hin, Sherman
  3. Yu Hon Ki, Adrain

P05

Stewards Pooi Kei Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Chan Sze Wai
  2. Choi Yan Kiu Yannis
  3. Lai Hui Man
  4. Tam Hei Yee Jocelyn
  5. Tam Ka Ching

P06

Yuen Long Government Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Oei Man Huen Pansy
  2. Cheung Hoi Man
  3. Lin Chun Tung
  4. Wong Sze Ka Scarlett
  5. Chen Chin Wing

P07

St. Margaret's Co-educational English Secondary & Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Ma Yui Fung
  2. Ho Wing Kiu
  3. Ng Tsz Wai
  4. Liu Eleanor Zecheng

P08

Baptist Lui Ming Choi Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Chan Chung Hang
  2. Chiu Oi Man Given
  3. Fong Fong
  4. Kwong Hin Hei Angus
  5. Yau Yau

P09

Po Leung Kuk Wong Wing Shu Primary School

Theme: The Schedule


  1. Chan Ka Hei
  2. Chan Yi Yeung
  3. Chan Yin Sung
  4. Chan Pui Yu Bernice
  5. He Pui Wing

P10

S.K.H. Yan Laap Memorial Primary School

Theme: Never Forget Family


  1. Kei Chun Kiu
  2. Fa Cheuk Hang
  3. Ho Kai Hong
  4. Law Tsz Hei
  5. Pang Sui Sum

P11

St. Paul's Co-educational College Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Seto Ching Grace
  2. Wong Wan Kei
  3. Tung Long Sha Sophie
  4. Yeung Hilary
  5. Chan Hayley Meredita

P12

Leung Kui Kau Lutheran Primary School

Theme: When I become an elderly


  1. Chan Sze Yat Chole
  2. Lam Ka Lo
  3. Wong Yui Tung
  4. Cheung Hoi Ching
  5. Choi Kit Long

P13

International Christian Quality Music Secondary and Primary School

Theme: Spreading Love isn’t Difficult


  1. Lynn Abigail Yee-Ka
  2. Chan Pak Long
  3. Lee Ho Yu
  4. Lee Pak Ning
  5. Tam Si Zit

P14

STFA Lee Kam Primary School

The Elderly Home and the Destroyerbot


  1. Leung Fung, Nate
  2. Siu Yui Ching, Vera
  3. Yip Hoi Yan, Po
  4. Cheng Cheung Fung, Tac
  5. Yu Hon Ki, Adrian

P15

Aplichau Kaifong Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Khushpreet Kaur
  2. Wu Ching Man
  3. Lai Tsz Nok
  4. Li Cheuk Yin
  5. Lee Cheuk Sum

P16

S.T.F.A. Ho Yat Tung Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Ma Zi Qi, Vivian
  2. Lee Wing Kiu, Ruby
  3. Ching Tsz Wai, Brendan
  4. Ng Venus
  5. Hau Hoi Kok, Adam

P17

St. Paul's Co-educational College Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Tang Kwan Kiu Valerie
  2. Chu Ching Yin Annika
  3. Lo King Yiu
  4. Geoffrey
  5. Leung Sake Jitt Cedric

P18

Stewards Pooi Kei Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Fong Ka Ki
  2. Hannah Kwok
  3. Chan Tsz Yui
  4. Ng Sin Yiu
  5. Ng Kwan Yiu

P19

St. Peter's Catholic Primary School

Theme: A Precious Moment


  1. Ho Yui Ka
  2. Lee Long Hei
  3. Huang Tsz Sum
  4. To Shiu Tung
  5. Pang Tin Laam

P20

Po Leung Kuk Wong Wing Shu Primary School

Theme: Back In Time


  1. Chan Ka Yu
  2. Chong Tan Yau
  3. Lam Kwan Nam
  4. Huang Jess Cheuk Yi
  5. Tjhai Chi Kwo

Secondary

S01

Clementi Secondary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Leung Suet Yi
  2. Ng Kai Hing
  3. Yim Sau Ching
  4. Li Ka Chun
  5. Yau Ho Lung

S02

Creative Secondary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Lauren Young
  2. Zoe Ng
  3. William Smith
  4. Edith Tang
  5. Owen Weame

S03

Escola Hou Kong (Secundário)

Theme: A Perfect Day in Dream


  1. Winnie
  2. Stone
  3. Christian
  4. Vera
  5. Billy

S04

Escola Xin Hua

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Fan Chi Wa
  2. Chim Ka U
  3. Su Xiao Tong
  4. Lou Ka Io

S05

Heep Yunn School

Theme: The Key to a Priceless Treasure


  1. Lau Jessie
  2. Wu Hoi Ching
  3. Chui Anabel Bebe
  4. Kwok Yip Ching

S06

Heung To Secondary School (TKO)

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Chung Ka Ying
  2. Tse Hiu Ying
  3. Chan Hoi Lam
  4. Yum Mei Ki
  5. Leung Yu Hin

S07

HKFEW Wong Cho Bau Secondary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Lau Ho Wan
  2. Huang Qing Jie
  3. Ng Ho Tin
  4. Cheung Ka Chai
  5. Wang Qianxue

S08

Homantin Government Secondary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Lam Tsz Fan
  2. Wan Tsui Mei
  3. Cheun Tsz Wai
  4. Lau Yan Tung
  5. Wong Chin Wun

S09

Hong Kong Chinese Women's Club

Theme: Lifelong Dream


  1. Kay Ka Man
  2. Tsoi Ching Yin
  3. Lee Ka Ching
  4. Kam Cheuk Ga
  5. Lam Pak Ni

S10

International Christian Quality Music Secondary and Primary Schoolb

Theme: Afraid of Growing Old?


  1. Chau Ho Yeung
  2. Ma Lok
  3. Lau Ka Yu
  4. Ho Wing Tung
  5. Fung Cheuk Wun

S11

Ju Ching Chu Secondary School (Kwai Chung)

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Lai Wing Lam
  2. Yip Ching Him
  3. Fong Hei Tung
  4. Lam Wai Lok

S12

Ma Kam Ming Charitable Foundation Ma Chan Duen Hey Memorial College

Theme: The Countdown


  1. Lo Sze Ki, Carmen
  2. Chan Dik Fung, Matthew
  3. Chan Lok To, Lucas
  4. Ng Yuen Ling
  5. Tsui Chi Kin, Ken

S13

Maryknoll Fathers' School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Leung Andrew Chapman
  2. Lee Hiu Ming
  3. Kung Wai Lun
  4. Lau Tat Yi
  5. Kwan Long Nam

S14

Our Lady of Fatima Girls' School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Sun Weng
  2. Yip Chi Wa
  3. Lin Feng Xin
  4. U On I

S15

Shau Kei Wan East Government Secondary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Lee Tsz Yin
  2. Tang Wing Sum Christy
  3. Kwok Chun Lam
  4. Liu Siu Hei
  5. Fung Chun Yeung

S16

Sing Yin Secondary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Michael Ngai
  2. Liang Chung Yat
  3. Lau Wan Him
  4. Chan San Yu

S17

Sing Yin Secondary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Tang Yik Long
  2. Chan Tak Lam
  3. Leung Ka Kit

S18

St. Bonaventure College & High School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Siu Wing Lam
  2. Cheung Wai Sum
  3. Fang Tsz Chung
  4. Zhang Xiao Qing
  5. Lai Cheuk Man

S19

St. Francis' Canossian College

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Sophia Tsang
  2. Amaris Chan
  3. Zoe Cheung
  4. Johannal Marid Polido
  5. Kelly Chan

S20

St. Margaret's Co-educational English Secondary & Primary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Zeidrick Santillan
  2. Katriel Agregado
  3. Rina Li
  4. Sakshivasudev
  5. Sukhpreet Kaur

S21

St. Teresa Secondary School

Theme: Visiting Grandma


  1. Cheng Sin Yu Abbie
  2. Fong Yan Kwan Nicole
  3. Chan Cheuk Wing Rita
  4. Lee Cho Ki Jenny
  5. Xing Jie Cora

S22

Tak Oi Secondary School

Theme: A day in the life of an elderly home


  1. Ng Hei Yiu
  2. Lam Tsz Yan
  3. Samita Pitiaroo Nroj
  4. Eunis Chan
  5. Chan Tina

S23

The Methodist Church HK Wesley College

Theme: The Elderly Escape


  1. Aaliyah Khan
  2. Lui Tsz Him
  3. Li Hei Lok
  4. Jonathan Ho
  5. Wong Cho Leong

2017-2018 English Radio Drama Competition
Phase 1 results are in!!!

Posted by Smart Education Charitable Foundation (28 Mar 2018)

Congratulations! Your students have been selected by our judges to enter Phase 2 of our Radio Drama Competition. We are overwhelmed with the schools’ active participation in this competition- over 300 teams from more than 80 schools submitted their drama scripts in phase 1 of the competition!

PrimaryTeam CodeSchool
P01Methodist School
P02Macao Sam Yuk Middle School
P03St. Margaret's Co-educational English Secondary & Primary School
P04STFA Lee Kam Primary School
P05Stewards Pooi Kei Primary School
P06Yuen Long Government Primary School
P07St. Margaret's Co-educational English Secondary & Primary School
P08Baptist Lui Ming Choi Primary School
P09Po Leung Kuk Wong Wing Shu Primary School
P10S.K.H. Yan Laap Memorial Primary School
P11St. Paul's Co-educational College Primary School
P12Leung Kui Kau Lutheran Primary School
P13International Christian Quality Music Secondary and Primary School
P14STFA Lee Kam Primary School
P15Aplichau Kaifong Primary School
P16S.T.F.A. Ho Yat Tung Primary School
P17St. Paul's Co-educational College Primary School
P18Stewards Pooi Kei Primary School
P19St. Peter's Catholic Primary School
P20Po Leung Kuk Wong Wing Shu Primary School

SecondaryTeam CodeSchool
S01Clementi Secondary School
S02Creative Secondary School
S03Escola Hou Kong (Secundário)
S04Escola Xin Hua
S05Heep Yunn School
S06Heung To Secondary School (Tseung Kwan O)
S07HKFEW Wong Cho Bau Secondary School
S08Homantin Government Secondary School
S09Hong Kong Chinese Women's Club College
S10International Christian Quality Music Secondary and Primary School
S11Ju Ching Chu Secondary School (Kwai Chung)
S12Ma Kam Ming Charitable Foundation Ma Chan Duen Hey Memorial College
S13Maryknoll Fathers' School
S14Our Lady of Fatima Girls' School
S15Shau Kei Wan East Government Secondary School
S16Sing Yin Secondary School
S17Sing Yin Secondary School
S18St. Bonaventure College & High School
S19St. Francis' Canossian College
S20St. Margaret's Co-educational English Secondary & Primary School
S21St. Teresa Secondary School
S22Tak Oi Secondary School
S23The Methodist Church HK Wesley College

Congratulations to the short-listed teams! Confirmation letters of Phase 2 and details have been sent to schools to inform all the short-listed teams. We will also call you in the next few days.

Note: Please help ensure that your students submit the 5-minute radio drama (in MP3 format) with the script to us ON OR BEFORE Apr 16, 2018. Files can be sent to us via email to Drama@MySmartABC.com.

Enquires: Please contact us at +852 2851 3822(Hong Kong) / +853 6261 6000(Macao) or email us at Drama@MySmartABC.com if you have any questions.

The team codes are assigned randomly.


The 10th English Radio Drama Competition for Schools in Hong Kong & Macao

Posted by Smart Education Charitable Foundation (29 Jan 2018)

TOPIC: This year’s topic: A day in the life of an elderly home

Introduction:
Many of us may not have thought about it. The reality is, it would eventually happen to us and members of our family. Tell us what it will be like to live in an elderly home for a day.
"Imagination has no age, and dreams are forever." -- Walt Disney


Students will be inspired to practice and improve their English language learning skills, take pride in showing off their expression in teams to create amazing radio drama programs!

ELIGIBILITY TO ENTER: Students attending full-time schools in Hong Kong and Macao are eligible to enter the competition. Students can form a team of no more than 5 members and submit a 5-minute play-script of a radio drama program.
Level
Primary
Secondary
Grade
P.1 to P.6
S.1 to S.6
Timeline
March 2, 2018 (Fri) Deadline of application
March 16, 2018 (Fri) Phase 1- Scripts submission deadline
* Please upload your scripts to vcontest.mysmartedu.com.cn or email to drama@mysmartabc.com
March 28, 2018 (Wed) Announcement of the 30 semifinalists (15 from each division)
* The lists will be announced on www.mysmartabc.com/drama and vcontest.mysmartedu.com.cn
April 16, 2018 (Mon) Phase 2 Phase 2- Deadline of the radio drama submission
* Submit a 5-minute radio drama in MP3 format with the script online
* Please upload your audio file to vcontest.mysmartedu.com.cn or email to drama@mysmartabc.com
April 30, 2018 (Mon) Phase 3 Announcement of the finalist
* 5 teams from each division will perform their radio drama live, later in Final Competition and Prize Giving Ceremony in front of our audience and a panel of adjudicators.
April 30, 2018 (Mon) - May 7, 2018 (12:00 noon) Vote for the most popular drama online
* The radio dramas will be uploaded to the website allowing the public to vote for the “Most Popular Performance Award”: www.MySmartABC.com/drama
May 12, 2018 Final Competition and Prize Giving Ceremony
Venue: Tsung Tsin Primary School and Kindergarten
Address: 58 Tai Po Road, Kowloon, Hong Kong
Time: 09:00 to 13:00

RULES AND REGULATIONS:

All entrants are allowed to submit one script only.
Groups must consist of no more than 5 students and members of a group must be of the same division as listed.
Any entry with content deemed to be inappropriate or sexually explicit, containing extreme violence and offensive remarks will be disqualified.
Play-scripts must be of original content, and materials taken from pre-existing scripts by writers who are not part of the group are prohibited. Entrants who fail to comply will be disqualified.
Entrants will be solely responsible for the content and any violations of copyright as a result of posting it.
Entries will not be returned to the contestants.
Acceptance of any prize will constitute the winner’s consent to the use of the winners’ names, likeness, voices, opinions and prize information for promotional purposes in any media, worldwide, without further payment or notification. Decisions made by the organizer are final on all aspects of the competition.
Any replacements of entrant in groups, extra certificates will not be given.

PRIZES FOR EACH LEVEL:

 Gold Award
 Silver Award
 Bronze Award

 Merit Award
 Best Performer Award
 Most Popular Performance Award

 

JUDGEMENT CRITERIA FOR RADIO
PLAY-SCRIPT:

 Use of language
 Story plot and its originality
 Creativity in character development

JUDGEMENT CRITERIA FOR RADIO DRAMA:
 Articulation
 Voice projection
 Expressiveness
 Creativity in building characters through the use of voice
 Thoughtful use of sound effects
 Teamwork and cooperation





Highlights from previous years’ English Radio Drama Competition:
http://www.MySmartABC.com/drama2017/

 

Enquires: Please contact us at +852 2851 3822(Hong Kong) / +853 6261 6000(Macao) or email us at Drama@MySmartABC.com if you have any questions.

Supported by: (Listed in no particular order)